Gümrük kaçakçılığıyla mücadelede yaşanan sorunlar İstanbul örneği 2007 ? 2008
The problems experienced in the fight against smuggling customs example İstanbul 2007-2008
- Tez No: 258240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YEŞİLOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
- Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gümrük Kaçakçılığı günümüzde ekonomik yönden yeni kalkınmakta olan hemen, hemen bütün devletlerin karşılaştığı en önemli sorunlardan birisidir. Kaçakçılık ilgili ülkelerin ekonomilerini olumsuz etkilemektedir. Bu bağlamda Türkiye de kaçakçılıkla ilgili ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Kaçakçılıkla mücadele için önemli bir bütçe ve personel istihdam etmektedir. Bu çalışmamız da, bu mücadelenin daha etkin yapılabilmesi için neler yapılabileceği ve karşılaşılan sorunların neler olduğunu sunmak amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Smuggling through customs is one of the major problems confronting any economically developing countries. The economies of these countries have been negatively affected by this problem. Similarly, Turkey is also one of these developing countries that have been seriously suffering from smuggling for many years. Each year Turkey devotes tremendous financial and personnel resources to coping with this problem. The purpose of this study is to examine the challenges facing the government in fighting smuggling through customs and to discuss more effective fighting strategies to cope with this serious problem.