Türkiye'de elektronik ticaret ve e-ticaretin KOBİ'ler üzerindeki etkisi
The impact of electronic commerce on SMEs and e-commerce in Turkey
  1. Tez No: 319714
  2. Yazar: SERDAR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAHRAMAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İçinde bulunduğumuz 21.yyda meydana gelen teknolojik gelişmeler, özellikle bilgisayar ve internet teknolojilerinin son derece hızlı bir gelişim göstermesi bilgi toplumunun oluşmasına büyük katkı sağlamıştır. Bilgi toplumunda yaşanan hızlı değişimler, insanların dolayısıyla işletmelerin interneti etkin şekilde kullanarak ticaret yapmalarına vesile olmuş, dünya ekonomilerinde ?elektronik ticaret? diye tanımlanan yeni bir kavram doğmuştur.Türkiye ekonomisinin %98,9'unu oluşturan KOBİ'lerin küreselleşen ve elektronikleşen dünya ekonomilerindeki rekabet gücünü ve pazar payını artırabilmek için internet ve bilgisayar teknolojilerine etkin bir şekilde adapte olmaları gerekmektedir. Elektronik ticaret kavramının Türkiye ekonomisi açısından önemine değinilen bu çalışmada ayrıca KOBİ'lerin elektronik ticarete geçiş yaparak daha rekabetçi, yenilikçi ve verimli bir yapıya kavuşacağı üzerinde durulmuştur.Bu çalışmada elektronik ticaretin KOBİ'lere sağlayacağı avantajlar ve faydalar ele alınarak, geleneksel ticaretten elektronik ticarete geçiş sürecinde yaşanması muhtemel sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir. Bununla beraber KOBİ'lerin elektronik ticarete bakış açılarını ve elektronik ticareti kullanma durumlarını araştıran bir anket çalışması hazırlanarak anket sonuçlarına çalışmanın son bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments of 21st century, especially the evolution of computer and internet technology contribute to occur a knowledge society. The rapid changes in knowledge society give chances to people and also businesses to trade using the internet effectively, so a new economic consept was born which is defined `electronic commerce? in the world economies.The SMEs, which is 98,9 % of Turkish economy, have to be adapted the internet and computer Technologies in a short time in order to increase market share and get an advantage of competitive worl economic environment. This study adresses the importance of electronic commerce in terms of Turkey's economy by using electronic commerce for SMEs is also more competitive, innovative and focused on gain an effective managerial structure.In this study, the solutions are offered by dealing with advantages and benefits of e-commerce for expected problems may occur when SMEs are discussed transition from traditional trading to electronic commerce. At the same time, a survey was prepared to analyze SMEs? perception and using rate of e-commerce. Survey results are also given at the last chapter of study.