Şehbenderzâde Filibeli Ahmed Hilmi'nin Hikmet gazetesindeki ictimaiyyat yazıları üzerine bir tahlil denemesi
Counselar Filibeli Ahmed Hilmi's an analysis of assay on sociology writings in Hikmet newspaper
  1. Tez No: 258249
  2. Yazar: MERAL GÜLÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAEDDİN YEDİYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Tarih, Journalism, Sociology, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
II. Meşrutiyet döneminin önemli düşünürlerinden Şehbenderzâde Filibeli Ahmed Hilmi'nin Hikmet gazetesinde kaleme aldığı ictimaiyyat yazıları, XIX. yüzyılın karışık ve sancılı döneminin aydınlatılmasına ışık tutmaktadır. Geniş bir konu yelpazesine sahip yazılarda Osmanlı Devleti'nin ve İslâm dünyasının içinde bulunduğu kötü durum irdelenerek çözüm yolları ortaya konulmuştur. Düşünürün klasik İslâmcı söylemin dışına çıkarak bilimsel bilgi ve yöntemlerle iddialarını açıklama ve ispat yoluna gitmesi dikkat çekmektedir. Müslümanlara yol gösterilirken özeleştiri yapılarak sorunların kaynağının tesbitine dönük analizlere girişilmesi, dönem itibariyle dikkate değer önemli bir husustur.İslâm dünyasının bilimsel, teknolojik ve ekonomik alanlarda Batı karşısında gerilemesiyle XIX. yüzyılın sonundan itibaren, İslâm'ın temel görüşlerini yeni bir sosyo- politik pratiğin oluşturulmasında referans kaynağı olarak yeniden yorumlayan İslâmcı aydınlardan olan Ahmed Hilmi, geleneği sorgulayan modernist bir düşünür olarak tarihteki yerini almıştır.Anahtar SözcüklerŞehbenderzâde Filibeli Ahmed Hilmi, Hikmet, İctamaiyyat, İslâm, Medeniyet, İlerleme, Metod
Özet (Çeviri)
Sociology writings in Hikmet newspaper of Counselar Filibeli Ahmed Hilmi who is one of the important philosophers of second constitutionalist period, light the way for clarification of complicated and torminous period of XIX century. In the writings within wide range of subjects, bad conditions of Ottoman Empire and Islam world has been examined throughly and put forward the solutions. Chosing explaining and proving the allegations of the philosopher by scientific knowledge and methods digressing classic Islamic sayings draws the attention. Proceeding analysis directed to detection of the sources of the issues by self criticism during showing way for the moslems is a remarkable consideration.Islamic intellectual Ahmed Hilmi took his place in the history as a modernist thinker by questioning the Islam?s fundamental aspects as reference sources in constituting new sociopolitic practise during the regression of Islam world in scientific, technologic and economic fields against the West as from the end of XIX century.Key WordsCounselar Filibeli Ahmed Hilmi, Hikmet, Sociology, Islam, Civilization, Improvement, Method