An examination of the perceived self-efficacy levels of efl teachers at preparatory departments of universities in Turkey
Türkiye?deki üniversitelerin hazırlık kısımlarında çalışan İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik algı düzeyleri
- Tez No: 258250
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇELİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
 - Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki üniversitelerin hazırlık bölümlerinde çalışan İngilizce öğretmenlerinin (1) öğrencileri derse dâhil etme, sınıf yönetimi ve öğretimsel stratejiler açısından öz yeterlik algı düzeylerini, (2) İngilizce yeterlilik seviyelerini ve (3) pedagojik stratejilerini ölçmeyi ve bu faktörler arasındaki bağlantılar ile bu faktörlerle öğretmenlerin demografik özellikleri arasındaki bağlantıları araştırmayı amaçlar. Bu amaç doğrultusunda, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi'nden toplam 117 İngilizce okutmana anket uygulanmıştır (Chacón, 2005, Tschannen-Moran & Woolfolk Hoy, 2001; Eslami & Fatahi, 2008).Elde edilen sonuçlar göstermiştir ki öğretmenlerin beyan ettikleri öz yeterlik algı düzeyleri orta ve üst düzey arasındadır. Ayrıca, öğretmenlerin bildirdikleri İngilizce yeterlilik seviyelerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Diğer yandan, üç farklı üniversiteden bu çalışmaya katılan öğretmenlerin öz yeterlilik algı düzeylerinin benzer olduğu saptanmıştır. Ayrıca, çıkan sonuçlarda cinsiyet açısından önemli bir fark bulunmamıştır. Son olarak, yıl olarak öğretmenlik deneyiminin öz yeterlik algı düzeyiyle arasında bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the (1) perceived self-efficacy (for engagement, classroom management, and instructional strategies) levels, (2) self-reported English proficiency levels and pedagogical strategies of EFL teachers at preparatory departments of universities in Turkey, and investigate the correlations among these factors as well as the correlations between these factors and demographic characteristics of the teachers. Towards this aim, a questionnaire was administered to 117 EFL teachers working at Eskişehir Osmangazi University, Middle East Technical University, and Gazi University (Chacón, 2005, Tschannen-Moran & Woolfolk Hoy, 2001; Eslami & Fatahi, 2008).Results indicate that EFL teachers have medium-high self-efficacy scores, and high English proficiency. On the other hand, teachers from three universities have similar self-efficacy levels in teaching English, whereas there is no significant difference in terms of gender. Finally, experience in teaching English was not found to be associated with teachers? self-efficacy.