Tasarruf-yatırım eşbütünleşmesi ve uluslararası sermaye hareketliliği
Savings-investment cointegration and international capital mobility
- Tez No: 258298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NASİP BOLATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda gelişmekte olan ülke sermaye piyasaları global piyasalara hızla entegre olmaktadır. Bu durum sermaye piyasalarının hareketliliğinin derecesinin belirlenmesini önemli hale getirmiştir.Bu yüksek lisans tezinin amacı, uluslararası sermaye hareketliliğini ölçmede Feldstein ve Horioka metodolojisinin geçerliliğini sınamaktır. Bu tezde Türkiye dahil 27 gelişmekte olan 27 ülkede 1981?2005 dönemi için tasarruf ve yatırımlar arasındaki uzun dönemli ilişki incelenerek uluslararası sermaye hareketliliğinin derecesi ölçülmeye çalışılmıştır. Model, panel veri teknikleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Tahmin sonuçları, analiz edilen ülkelerin düşük sermaye hareketliliğine sahip oldukları yönündedir.
Özet (Çeviri)
As the capital markets of developing countries have become highly integrated into the global market in recent years, the determination of the degree of capital mobility has gained importance.The purpose of this master?s thesis is to test the validity of Feldstein-Horioka methodology in measuring international capital mobility.In this thesis, Feldstein-Horioka?s methodology is tested using long run relation between savings and investment over 1981?2005 periods for 27 developing countries including Turkey. The model was estimated by using panel data techniques. The estimation results show that selected countries tend to be have low capital mobility.