Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2006 öğrenci anketinin kültürler arası eşdeğerliğinin incelenmesi
Assessing cross cultural equivalence of the Programme for International Student Assessment (PISA) 2006 student questionnaire
  1. Tez No: 258301
  2. Yazar: MUSTAFA ASİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2006 kapsamında uygulanan öğrenci anketinin kültürler ve diller arası eşdeğerliği, Avustralya, Yeni Zelanda, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye örneklemleri üzerinde karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Araştırmanın birinci aşamasında, öğrenci anketinin faktör yapısı doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yöntemiyle incelenmiştir. İkinci aşamada ise, ortalama ve kovaryans modeline (OKM) (Sörbom, 1974) dayanan çoklu grup doğrulayıcı faktör analizi (ÇG-DFA) kullanılarak anket maddelerinin farklı kültürler ve diller arasında değişen madde fonksiyonu (DMF) gösterip göstermediği araştırılmıştır. Son aşamada, uzman görüşlerine başvurularak, maddelerin DMF göstermesinin nedenleri belirlenmeye çalışılmıştır.DFA sonuçları ölçme modelinin tüm kültürlerde aynı faktör yapısına sahip olduğunu göstermiştir. ÇG-DFA bulguları ülkeler arasında farklı fonksiyon gösteren maddelerin olduğunu ortaya koymuştur. Ülkeler arasında dilsel ve kültürel farklılıklar arttıkça DMF gösteren maddelerin sayısının da arttığı gözlenmiştir. Maddelerin DMF göstermesinin nedenlerinin çeviri problemleri ve kültürel farklılıklar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, cross lingual and cross cultural equivalence of the Programme For International Student Assessment (PISA) 2006 Student Questionnaire were assessed comparatively across Turkey, the United States of America, Australia, and New Zealand samples.At the first stage of this study, factor structure of the questionnaire constructs were examined using confirmatory factor analysis (CFA). At the second stage, multi-group confirmatory factor analyses (MG-CFA) based on mean and covariance structure (MACS) (Sörbom, 1974) were conducted in order to assess whether questionnaire items exhibit differential item functioning (DIF) across different cultures or languages. At the last stage, causes of DIF were identified by expert judgments.CFA results showed that the measurement model had the same factor structure across cultures. MG-CFA results indicated that some items exhibited DIF between countries. It is observed that as the linguistic and cultural differences increased between countries, the number of DIF items increased. The main reasons for DIF were found to be due to poor translation and differences in cultural relevance.