PISA 2006 öğrenci anketinde yer alan tutum maddelerinin değişen madde fonksiyonu açısından incelenmesi
Evaluation of attitude items in PISA 2006 student questionnaire in terms of differential item functioning
- Tez No: 265220
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KELECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma kapsamında PISA 2006 öğrenci anketinde yer alan fen bilimlerine karşı tutum maddeleri, ABD ve Türkiye örneklemlerinde cinsiyete karşı ve bu iki ülke arasında kültüre karşı değişen madde fonksiyonu gösterip göstermediğini incelenmektedir.Araştırmanın çalışma grubunu, PISA uygulamasına katılan 57 ülke içinden 5611 öğrenci ile Amerika Birleşik Devletleri ve 4942 öğrenci ile Türkiye örneklemleri oluşturmaktadır. Maddelerin değişen madde fonksiyonu (DMF) göstermesinin olası nedenleri arasında kültürel farklılıklar ve çeviri sorunları yer aldığı için bu iki ülke seçilmiştir.Türkiye verisinde cinsiyete göre yapılan analizlerde OLR yöntemi ile 12 maddede, poly-SIBTEST yöntemi ile 13 maddede DMF gözlenmiştir. ABD verisinde cinsiyete göre yapılan analizlerde ise her iki yöntemde 15 maddede DMF gözlenmiştir. Her iki yöntemde ortak ve önemli düzeyde DMF gösteren madde sayısı Türkiye'de 7, ABD' de 13'tür. İki ülke arasında kültüre göre her iki yöntemde yapılan analizlerde 30 maddede önemli düzeyde DMF görülmüştür.Türkiye ve ABD verisinde cinsiyet ve bu iki ülke arasında kültüre göre yapılan analizlerde iki yöntem karşılaştırıldığında, yöntemlerin DMF belirlemede bir uyum gösterdiği; ancak düzeylerinde farklılıklar olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Under the scope of this study, attitude items towards sciences were examined in PISA 2006 Student Survey so as to determine whether differential item functioning was observed between the samplings of the USA and of Turkey in respect to gender and culture.The research group of this study consists of the USA sample comprising 5611 students from 57 states which participated in PISA application, and of the Turkey sample with 4942 students. These two countries were selected due to the fact that the cultural differences and translational restrictions stand among the possible reasons of the observation of differential item functioning (DIF).The analysis of the data collected in Turkey in terms of gender demonstrated DIF in 12 items when the OLR method was used, and in 13 items when poly-SIBTEST method was employed. The gender analysis of the data collected in the USA exhibited DIF in 15 items through both methods. In both methods, the number of items that showed DIF significantly and in common is 7 in Turkey and 13 in the USA. In 30 items, with respect to culture, DIF was observed at a significant level through the analyses carried out in both countries utilizing both methods.When the above-mentioned two methods which were employed in the analyses, in terms of culture and gender, of data from the USA and Turkey were compared, these two methods were found to be in compliance with each other, together with possible variations of their levels.