The relationship between family friendly policies and work family conflict with special reference to the moderating effects of depressive symptoms and occupational self efficacy
Aile dostu politikaların iş ve aile çatışmasına olan etkisi ile depresif semptomların ve mesleki özyeterliğin bu ilişkiye olan moderator etkisi
- Tez No: 258326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, aile dostu politikaların aile ve iş yaşamı çatışmasına olan etkileri araştırılmıştır. Depresif semptomlar ve mesleki öz-yeterlik şartlı değişken olarak alınmıştır. Veriler çeşitli bankaların 191 çalışanından toplanmıştır. Aile dostu politikaların, iş aile çatışması üzerindeki katkısını ölçmek için linear regresyon analizi, şartlı değişkenlerin bu ilişki üzerindeki katkısını ölçmek içinse hiyerarşik regresyon kullanılmıştır. Bulgular, aile dostu politikaların iş ve aile yaşamı çatışması arasında kısmi katkısı olduğunu göstermektedir. Çalışmada, depresif semptomların ve mesleki öz-yeterliliğin aile dostu politikalar ile iş aile çatışması arasındaki ilişki üzerinde şartlı değişken rolü oynamadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This present study aimed at investigating the contribution of family friendly policies on work family conflict. Depressive symptoms and occupational self efficacy were examined as moderators. Data were collected from 191 banking sector employees. Linear regression was used to find out the contribution of family friendly policies on work family conflict. The effects of moderators are tested by using hierarchical regression analysis. Findings showed that the negative contribution of family friendly policies on the work family conflict is partially supported. The results also showed that the depressive symptoms and occupational self efficacy did not moderate the contribution of family friendly policies on work family conflict.