Yeşil marina konsepti ve marina işletmecilerinin yeşil marina performans kriterlerine bakış açılarının incelenmesi için bir yaklaşım önerisi
Green marina concept and an approach proposal to examining the perspectives of marina managers on green marina performance criteria
- Tez No: 865158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA KEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Denizcilik sektöründe yaşanan büyüme ile birlikte çevresel sürdürülebilir gelişimin sağlanması mücadele gerektiren bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Limanların sürdürülebilir yönetiminin sağlanması, limanların ve gemilerin neden olduğu çevre sorunlarına yönelik önlemlerin alınmasını, doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin sağlanmasını, kirliliğin en aza indirilmesini, liman operasyonlarında yenilenebilir enerji ve geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılmasını gerektirmektedir. Bu bakış açısı üzerine temellenen yeşil liman kavramı, sürdürülebilir ve çevre dostu limanı temsil etmektedir. Yeşil liman konsepti, limanların çevresel sürdürülebilirliğine öncelik verirken aynı zamanda ekonomik büyümelerini de destekleyen bir kalkınma stratejisidir. Bu konseptin amacı, liman bölgelerinde sosyal ve ekonomik büyümeyi eş zamanlı olarak teşvik ederken, doğal kaynakların sürdürülebilirliğini garanti etmektir. Marinalara olan talebin her geçen gün artması ile birlikte, marina endüstrisinde uzun vadeli çevresel sürdürülebilirlik konusunun ele alınması büyük önem taşımaktadır. Marinaların gelişmesi sadece sektöre ve paydaşlarına değil, aynı zamanda bulundukları kıyı bölgelerine de fayda sağlar. Bununla birlikte, ele alınması gereken çevresel sorunlar da ortaya çıkarmaktadır. Ekonomik ve sosyal sürdürülebilirliği sağlamanın yanı sıra çevresel sürdürülebilirliği sağlamak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre yaratmak için yeşil uygulamalar hayata geçirilmektedir. Yeşil liman konseptinin marina işletmeciliği ile uyumu çevresel sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşımaktadır. Yapılan incelemeler sonucu marinalarda ulusal ve uluslararası mevzuatlar ile birlikte gönüllülük esasına dayalı çevre uygulamalarının yürütüldüğü görülmüştür. Gönüllülük esasına dayalı mavi bayrak uygulaması oldukça kapsamlı olmakla birlikte sürdürülebilir kalkınma hedeflerini karşılayan uygulamaları da barındırmaktadır. Ancak marinaların sürdürülebilir yönetim anlayışını da kapsayan yeşil marina konseptinin oluşturulması marinaların sosyal, ekonomik ve çevre boyutunda büyüme ve gelişmelerini desteklemektedir. Yeşil marina konseptinin taşıdığı önem tez konusunun belirlenmesinde oldukça önemli olmuştur. Bu amaçla hazırlanmış olan anket çalışması ile yeşil marina konsepti hedef kitleye aktarılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışma kapsamında gittikçe önem kazanan ve sürdürülebilir bir yönetim anlayışının benimsendiği yeşil liman kavramı ile marinalarda sürdürülebilir çevre yönetiminin bir parçası olarak yeşil marina kavramı incelemeye alınmıştır. Marina faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel etkiyi azaltarak, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği sağlamak için marinalar halihazırda çevresel yönetim uygulamaları yürütülmektedir. Bu çalışmanın başlıca amacı marinalarda yürütülen çevre yönetimi uygulamalarından ve yeşil liman kriterlerinden yola çıkılarak, yeşil marina performans kriterlerinin belirlenmesi ve marina işletmecilerinin bu kriterlere bakış açılarının incelenmesidir. Kapsamlı sayısal bir metodoloji kullanılarak yapılan ilk çalışmadır. Çalışmada incelenen kriterler üç ana başlık içermektedir. Her başlık kendi içerisinde alt başlıklara ayrılmaktadır. Bu üç ana başlık on beş alt kritere, bu kriterler on üç alt kritere ve bu kriterler de 3 alt kritere ayrılmaktadır. Ana başlıklar ile birlikte toplamda otuz dört kriter tanımlanmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında ise bulanık AHP yöntemi kullanılarak kriterlerin önem değerleri hesaplanmıştır. Bulanık AHP yönteminin ilk basamağı olan ağırlıkların puanlandırılması işlemi için anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması marinalarda görev alan uzmanların çevrimiçi katılım sağlamasıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda çalışmanın yeşil marina konseptinin tüm yönlerini içermesine önemli ölçüde özen gösterilmiştir. Çalışmanın yeşil marina üzerine inceleme yapan tüm araştırmacılara faydalı olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the growth experienced in the maritime sector, ensuring environmental sustainable development is an issue that requires struggle. Sustainable management of ports requires taking measures against environmental problems caused by ports and ships, ensuring the sustainability of natural resources, minimizing pollution, and using renewable energy and recycled materials in port operations. Based on this perspective, the green port concept represents a sustainable and environmentally friendly port. The green port concept is a development strategy that prioritizes the environmental sustainability of ports while also supporting their economic growth. The aim of this concept is to guarantee the sustainability of natural resources while simultaneously promoting social and economic growth in port areas. With the demand for marinas increasing day by day, it is of great importance to address the issue of long-term environmental sustainability in the marina industry. The development of marinas benefits not only the industry and its stakeholders, but also the coastal areas where they are located. However, it also raises environmental issues that need to be addressed. In addition to providing economic and social sustainability, green practices are implemented to ensure environmental sustainability and to create a livable environment for future generations. The harmony of the green port concept with the marina management is of great importance in terms of environmental sustainability. At the end of the examinations, it has been seen that environmental practices based on volunteerism are carried out together with national and international legislation in marinas. Although the blue flag application based on volunteerism is quite comprehensive, it also includes applications that meet the sustainable development goals. However, the creation of a green marina concept, which includes the sustainable management approach of marinas, supports the growth and development of marinas in social, economic and environmental dimensions. The importance of the green marina concept has been very important in determining the thesis topic. With the survey study prepared for this purpose, the concept of green marina is tried to be conveyed to the target audience. Within the scope of this study, the concept of green port, which has become increasingly important and a sustainable management approach, and the concept of green marina as a part of sustainable environmental management in marinas have been examined. In order to ensure economic and environmental sustainability by reducing the environmental impact caused by marina activities, marinas are currently implementing environmental management practices. The main purpose of this study is to determine the green marina performance criteria and to examine the perspectives of marina operators on these criteria, based on the environmental management practices carried out in marinas and the green port criteria. It is the first study to use a comprehensive numerical methodology. In the literature research given in the first part of the study, firstly the studies on the green port were mentioned, and then the studies on the green port approach in marinas were mentioned. In the second part, the concept of green port, its elements and applications are explained. In the third part of the study, the concepts of marina and sustainability as well as the sustainable environmental management elements applied in marinas are explained. In the fourth chapter, the fuzzy AHP process selected for the thesis study is explained in detail. In the fifth chapter, fuzzy AHP calculations were included for the evaluation criteria and detailed analysis was carried out in the findings and discussion section. Finally, the study was completed by writing the conclusion in the sixth section. The criteria examined in the study include three main headings. Each title is divided into sub-titles within itself. These three main headings are divided into fifteen sub-criteria, these criteria are divided into thirteen sub-criteria and these criteria are divided into 3 sub-criteria. Thirty-four criteria have been defined in total, including the main headings. In the application part of the study, the importance values of the criteria were calculated using the fuzzy AHP method. A questionnaire study was conducted to score the weights, which is the first step of the fuzzy AHP method. The survey was carried out with the online participation of the experts working in the marinas. When we evaluate all the main criteria and the global results of the sub-criteria, it is seen that the criteria that the participants attach to the highest importance is the training and operations that will support the marina personnel and marina users to gain environmental awareness (C3.1). In order to provide the main and sub-criteria of environmental management and occupational health and safety and to ensure the continuity of its applicability, it is necessary to provide the necessary training on these issues. The importance value given by the participants also supports this issue. It has been determined that the criterion of having an emergency plan (C2.4) is in the second place and the criterion is that the marina operations are carried out in accordance with the legislation (C2.2) in the third place. According to the results we obtained from the answers of the participants, training and operations that will support the marina personnel and marina users to gain environmental awareness, which is the most important criterion, is an application that supports all other criteria. It is possible to increase the efficiency and ensure its continuity by supporting the practices on environmental management, occupational health and safety with trainings. In order to develop in environmental, economic and social dimensions, the marina should make its stakeholders and operations open to continuous development. The main contributions of the implementation of the green marina concept in marinas can be classified as environmental and economic. Environmental contributions can be listed as; protection of the ecosystem, prevention of soil, water, air and noise pollution, reduction of waste caused by waste recycling system and marina activities, increasing or protecting the quality of sea water around the marina, minimizing environmental pollution and emission levels caused by marina and yacht activities, within the marina ensuring energy savings and keeping energy efficiency at the highest level, ensuring that occupational health and safety standards are maintained consistently in marina activities. Economic contributions can be listed as; the establishment of a comprehensive quality management system, the prestige of the marina as a result of environmentally friendly marina operations, and the increase in the frequency of being chosen by marina users due to this prestige, the improvement of the experience of marina users, and therefore the positive outcome of the next marina preferences for the marina. As a result of the application, these contributions can be developed and new gains can be obtained. In this context, great care has been taken to include all aspects of the green marina concept. It is aimed that the study will be beneficial to all researchers who examine the green marina.