Türkçülüğü anlamak: Tanrıdag dergisi ve 1940'larda Türk milliyetçiliği
Understanding Turkism: Tanrıdag magazine and Turkish nationalism in 1940s
  1. Tez No: 258364
  2. Yazar: TEVFİK ORKUN DEVELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, 1905 Rus Devrimi'nden önce Kafkas kökenli aydınlar tarafından ortaya atılmış ve 1908'de II. Meşrutiyet'in ilanından sonra Osmanlı İmparatorluğu'nda geniş yankı bulmuş Türkçülük akımının, 1940'ların başında siyasi iklime hakim olan ırkçı fikirler etrafındaki şekillenişini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu maksada uygun olarak, dönemin önemli Türkçü isimlerinden biri olan Dr. Rıza Nur'un ilk sayısını 1942'nin Mayıs ayında çıkarttığı ?Tanrıdag? adlı dergisi, başvurulan temel kaynak olarak seçilmiştir.Çalışmamızın ?Millet, Milli Kimlik ve Milliyetçilik ? Teorik Yaklaşımlar? başlığını taşıyan bölümünde, Türkçülüğün anlaşılabilmesi için gerekli olan kuramsal altyapı, farklı düşünürlerin konuya yönelik bakış açıları etrafında verilmeye çalışılmıştır. Onu takip eden ?Türk Milliyetçiliğinin Tarihi? adlı bölümde ise Türkçülüğün hangi siyasi şartlar altında, nasıl bir süreci izleyerek ortaya çıktığı ve gelişimi üzerinde durulmuştur. Son bölüm olan ?Tanrıdag Dergisi ve 1940'lı Yıllarda Türk Milliyetçiliği? adlı bölümde, dergide sözü edilen fikirlerin analizine yer verilmiştir. Ek'te verilen derginin yayın listesiyle de araştırmacıya kolaylık sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, aims to analyze movement progress of Turkism, claimed by Caucasian intellectuals before 1905 Russian Revolution and had a broad impression in Ottoman Empire after 2nd Constitutional Monarchy?s declaration in 1908, around racist thoughts which dominates political views early of 1940s. In accordance with this purpose, ?Tanrıdag? magazine which is Dr. Rıza Nur?s, one of the most important Turkism supporter in this period, first release in May, 1942, is chosen as a basic source.In the chapter titled ?Nation, National Identity and Nationalism ? Theoretical Approaches?; in order to understand Turkism, essential theoretical substructure and views of different philosophers towards this topic were tried to be emphasized. In the following chapter ?History of Turkish Nationalism?, it is emphasized in which political conditions and following progress Turkism came out, and its development. In the last chapter, ?Tanrıdag Magazine and Turkish Nationalism in 1940s?; analyses of opinions mentioned in magazine were indicated. With publication list of magazine at supplement document, it is aimed to provide convenience for researcher.