Fethiye'de mülk sahibi yerleşik yabancıların sosyo-kültürel ve ekonomik durumunu betimlemeye yönelik sosyolojik bir araştırma
A sociological study for describing the socio-cultural and economic condition of real estate owning resident foreigners in Fethiye
- Tez No: 258370
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Türkiye'ye daha çok ekonomik açıdan gelişmiş Batı Avrupa ülkelerinden öncelikle turist olarak gelen ve mülk satın alma yoluyla özellikle Batı Anadolu'nun turizm yörelerine yerleşen göçmenler ?yerleşik yabancı? olarak adlandırılmaktadır. Tezimizde öncelikle Muğla'nın Fethiye ilçesindeki yerleşik yabancıların bu yöredeki iktisadi, kültürel, sosyal ilişkilerinden kaynaklanan sorunların niteliği üzerinde durulmaktadır. Ankete dayalı alan araştırması şeklinde gerçekleşen çalışmamızda, yerleşik yabancıların sosyo-demografik ve ekonomik durumu, yerleşme kararlarını etkileyen faktörler, Fethiye'de yaşamayı tercih etme nedenleri, ülkelerine geri dönme eğilimde olup olmadıkları, Fethiye'de yaşamlarını sürdürürken bürokratik işlemlerde sıkıntı yaşayıp yaşamadıkları gibi sorulara cevap aramak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The immigrants that firstly come to Turkey as tourists from the economically developed Western European countries and that reside in the tourism resorts in the Western Anatolia in particular by purchasing real estates are called as ?resident foreigners?. Our thesis firstly deals with the nature of problems arising from the economic, cultural and social relationships of the resident foreigners in district of Fethiye in Muğla. In our study that has been conducted in the form of questionnaire based field survey, it is aimed at finding out the socio-demographic characteristics of the resident foreigners, the factors affecting their decision on residing, the reasons of preferring to live in Fethiye, and seeking answers to the questions, e.g. whether they tend to return to their countries or not, and whether they encounter problems with the bureaucratic formalities while living in Fethiye.