A discussion on the factors of stability and instability in the black sea region
Karadeniz bölgesinde istikrar ve istikrarsızlık faktörleri üzerine bir tartışma
  1. Tez No: 258409
  2. Yazar: KADİR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL G.OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez Karadeniz Bölgesindeki istikrar ve istikrarsızlık kaynaklarını analiz etmeyi hedeflemektedir. Bölgedeki dahili ve harici temel aktörlerin bölgeye yaklaşımylarını araştırarak bu aktörlerin bölgeye dair çıkarlarını, motivasyonlarını ve güvenlik algılamalarını ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu bağlamda tezin odağı, bölgesel istikrara bölge ülkelerinin sahip çıkması noktasıdır.Çalışmada öncelikle Karadeniz Bölgesinin gerçekte bir bölge olup olmadığına bakılmakatdır. Daha sonra gerek bölge içi gerekse bölge dışından kaynaklanan istikrar ve istikrarsızlık kaynakları incelenmektedir. Bu bağlamda bölgesel inisiytif ve organizasyonlar bölge istikrarına katkıda bulunan öğeler olarak sunulmuştur.Temel uluslararası aktörlerin bölgeye yönelik davranışlarının incelenmesinde, Rusya üzerinde tedirgin eoici etkisi bulunan NATO ve AB genişlemelerinin en önemli faktörler olduğu tartışılmaktadır. Çalışmada ortaya konan kanıtlar vasıtasıyla bölgesel güvenlik ve istikrarın bölge ülkleri tarafından sağlanmasının gerekliliği, dışarıdan yapılan müdahalelerin kendilerinin başlı başına istikrarsızlık kaynağı olduğu öne sürülmektedir. Bu bağlamda araştırmanın temel sorusu“Karadeniz Bölgesinde dış aktörlerin istikrara önemli ölçüde katkısı bulunmakta mıdır?”olarak ortaya konmuştur. Bu soru üzerine bir sonuca ulaşmak maksadıyla çalışma içinde bölge ülkeleri tarafından geliştirilen inisiyatiflerin pozitif yönleri ile dışarıdan başlatılan inisiyatifler ve geliştirilen politikaların pozitif ve negatif yanları da tartışılmıştır. ABD'nin Karadeniz'deki askeri varlığını sınırlayan Montreux Sözleşmesi bir istikrar kaynağı örneği olarak çalışmada geniş olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the sources of stability and instability in the Black Sea Region. Exploring the regional approaches of internal and external actors of the region it prevails the motivations, interests and security perceptions of the actors about the Black Sea Region. In this context the focus of the study is on the regional ownership of regional stability in the expense of external actors.For that purpose, it first looks at whether Black Sea is considered as a region at all. Then sources of instability and stability both outside and inside the region are examined as institutions or constructions contributing to the stability of region.It argues that both EU and NATO enlargements which have annoying effects on Russia are important factors when analysing the attitude of major actors. In this context this study concentrated on the importance of regional ownership of regional stability in the Black Sea Region. Evidence presented in this study suggest that solutions for regional problems should come from the region itself and external actors may be a source of instability. In this context main research question of the thesis is ?Do external actors have significant contribution to stability in the Black Sea Region??. To come to a conclusion on this question it will be discussed in the study that the positive role of regional initiatives which are initiated by region and the positive and negative role of external initiatives and policies. Montreux Convention on Turkish Straits is presented as an example of source of stability in the region while being an important factor which limits the US military presence in the Black Sea.