Küresel paradigmanın örgüt tasarımında yarattığı değişim ve geleceğin örgüt tasarımını incelemeye yönelik bir öngörü çalışması
The changing of organizational design that is caused by global aradigm and a projection intended to analyse of the organizational design of the future
- Tez No: 258482
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT ŞADİ CAN SARUHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Küreselleşme uzun yıllardır ancak özellikle son 20 yıldır üretimi, tüketimi, tüketicileri, ticareti, ekonomiyi, siyaseti, kültürü, üretim kaynaklarını ve dolayısıyla örgütleri hızlı bir şekilde değiştirmektedir. Bu değişim, bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimiyle paralellik göstermektedir. Küresel paradigma üretim sistemlerini ve dolayısıyla örgüt tasarımlarını etkilemiştir.Küresel paradigmanın hızla yayılmasında teknolojinin çok büyük etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle geleceğin örgüt tasarımları, küresel paradigma ve bilgi - iletişim teknolojileri perspektifinden incelenmiştir. Bu çalışmada gelecek 10 yılda küresel paradigmanın etkisiyle örgüt tasarımının karmaşıklık, merkeziyetçilik, formalizasyon boyutlarıyla nasıl değişeceğine dair bir projeksiyon yaratılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization is especially changing manufacturing, consumption, consumer, commerce, economy, politics, culture, resources and organizations rapidly for the last 20 years. This changing is similar to rapid evolution of communication and information technologies. Global paradigm has been effective in manufacturing systems and organization design.Technology has an important effect on distributing of globalization. Because of this reason, it has been examined the organization of the future by influence of the perspective of information and knowledge technologies and global paradigm. In this project, the project about how organization design with its dimensions of complexity, centralization and formalization was formed, studied by the influence of global paradigm within next 10 years.