Osmanlıda mekteplerin ortaya çıkışı ve gelişmeleri
Arise and advance of maktabs in Ottoman Period
  1. Tez No: 258511
  2. Yazar: AYŞE PEYMAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT BALTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 419
Özet
Osmanlıda yenileşme hareketleri ilk olarak savaş yenilgileri sebebiyle ordunun modernizasyonunun zorunlu olduğunun anlaşılmasıyla askeri alanda başlamıştır. Bu sebeple 18. yy.da Avrupa etkisiyle açılan ilk mektepler, askeri mektepler olmuştur. Tanzimat dönemine bakılacak olursa, Tanzimat Fermanında eğitimle ilgili bir ifade olmadığı halde bu dönemde ciddi eğitim reformları görülür. Tez, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mektep öncesi Osmanlı eğitim sistemi genel olarak değerlendirilmiş, mekteplerin açılmasını hazırlayan öğeler ve devrin eğitim kurumları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde yine dönemin mekteplerine değinilerek okutulan müfredat, öğretmen isimleri ve sınıf mevcutları şematik olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Innovation movements in Ottoman period started as a result of the defeats of military. It was understood that the modernization of army was necessary after all, and with this reason the first modern schools (maktabs) opened by the effect of Europe in 18th century were military schools.During Tanzimat (Reforms) period, although the Tanzimat (Reforms) order has no statement about the education, serious education reforms are easily seen at this period. The thesis consists of two chapters: First chapter includes a general glance to Ottoman education system before the opening of maktabs (schools) and opening reasons of these schools, and information about the education foundations of the period. Second chapter includes the maktabs opened during Tanzimat (Reforms) period and schematically shown the schedules, names of teachers and numbers of students studying at these schools.