Duygu eğitiminin okul öncesi dönem çocuklarının duygusal becerilerine etkisi
The effect of emotional training on emotional skills of nursery school students
  1. Tez No: 258519
  2. Yazar: NESLİHAN DURMUŞOĞLU SALTALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada Duygu Eğitimi Programının anasınıfına devam eden altı yaş çocuklarının duygusal becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni anasınıfına devam eden altı yaş çocuklarının ?duygusal becerileri?; bağımsız değişkeni ise duygu eğitimi programıdır.Araştırmanın çalışma grubunu Konya ili Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullardan tesadüfî küme örnekleme yöntemi ile seçilen 23 Nisan Egemenlik İlköğretim Okulu ve Akif Paşa İlköğretim Okulunun anasınıflarında eğitim görmekte olan altı yaş grubundaki 32 deney 32 kontrol grubu olmak üzere toplam 64 öğrenci oluşturmuştur.Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve Shultz ve Izard (1998) tarafından geliştirilip Durmuşoğlu Saltalı, Deniz, Çeliköz ve Arı (2009) tarafından Türkçe'ye uyarlaması ve geçerlik güvenirlik çalışmaları yapılan ?Altı Yaş Çocuklarının Duygusal Becerilerinin Değerlendirilmesi Testi? kullanılmıştır.Test çocuklara deney öncesi ve sonrasında verilmiş; ayrıca deney grubuna eğitim programı bitiminden sekiz hafta sonra tekrar uygulanmıştır. Altı Yaş Çocuklarının Duygusal Becerilerinin Değerlendirilmesi Testi'nden elde edilen verilerin analizinde; araştırmanın amaçlarını test etmek amacıyla bağımlı gruplar için t testi ve bağımsız gruplar için t testi kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir:?Deney ve kontrol gruplarının ön-test puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır.?Deney ve kontrol gruplarının duyguları tanıma, duyguları anlama, duyguları ifade etme ve toplam duygusal beceri son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılaşma bulunmuştur.?Deney grubu çocukların duyguları tanıma, duyguları anlama, duyguları ifade etme ve toplam duygusal beceri ön-test/son-test puanları arasında anlamlı bir fark bulunurken, son-testlerin ön-testlerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.?Kontrol grubu çocukların duyguları tanıma, duyguları anlama, duyguları ifade etme ve toplam duygusal beceri ön-test/son-test puanları arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır.?Deney grubu çocukların son-test/izleme testi ölçümleri arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır. Bu sonuç eğitim programının etkilerinin kalıcı olduğu şeklinde yorumlanmıştır.Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda ulaşılan genel sonuç; duygu eğitimi programının çocukların duygusal becerilerinin gelişimini desteklediğidir.
Özet (Çeviri)
This study has researched the effects of emotional training program on emotional skills of 6 year- old- students attending to kindergarten. The dependent variables of the research was ?emotional skills? while independent one was emotional training program.The study group of the research was defined using random cluster sampling method consisted from 64 students, 32 in control and 32 in study group, from nursery school classes of two primary education schools in Konya affiliated with Ministry of Education Directorate , 23 Nisan Egemenlik İlköğretim Okulu and Akif Paşa İlköğretim Okulu.Evaluation of Six Year old Children?s? Emotional Skills Test which was developed by Shultz and Izard (1998) and adapted to Turkish and whose variability and reliability was tested by Durmuşoğlu Saltalı, Deniz, Çeliköz and Arı (2009) was used in this research as data collection tool.The test was given to the students as pre and post test; in addition, the test was given to the study group again six weeks after the study. In the analysis of the data obtained from Evaluation of Six Year old Children?s? Emotional Skills Test, t test was used for the dependent groups to test the aims of the research, yet t test was not used for independent groups.The findings obtained from the research were outlined as follows:?No meaningful difference was found between pretest point averages of both groups.?A meaningful differentiation was found on behalf of study group between recognition of emotions, understanding of emotions, expressing emotions and total emotional skills post test points?While there was a meaningful difference between pre and post test points of study group on recognition of emotions, understanding of emotions, expressing emotions and total emotional skills, it revealed the result that post tests were meaningfully higher than pretests.?There was no meaningful differentiation between pre and post test points of control group on recognition of emotions, understanding of emotions, expressing emotions and total emotional skills.?No meaningful difference was found between post test and follow up test results of the study group. This results is regarded as the lasting impact of the training programThe overall outcome of the study based on the obtained results is that emotional training program supports the development of children?s emotional skills.