B-konvolüsyonlar için O'Neil tipi eşitsizlik ve bazı uygulamaları
O'Neil inequality for B-convolutions and some applications
  1. Tez No: 258624
  2. Yazar: ABDULHAMİT KÜÇÜKASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ŞERBETÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel tanım, teorem ve lemmalar verilmiştir. Üçüncü bölümde, ?-dağılım fonksiyonu ve bir fonksiyonun ?-yeniden düzenlemesi tanıtılarak temel özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, Lorentz uzaylarının cebirsel ve topolojik özellikleri incelenmiştir. Beşinci bölümde, B-konvolüsyonlar için O'Neil tipi eşitsizlik ispatlanmıştır. Altıncı bölümde ise, bu eşitsizliğin bazı uygulamaları olarak Lebesgue uzaylarında ve Lorentz uzaylarında kaba çekirdekli genelleştirilmiş B-Riesz potansiyelinin ve kaba çekirdekli genelleştirilmiş kesirli B-maksimal ope-ratörünün varlığı ve sınırlılığı için gerek ve yeter koşullar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, basic definitions, theorems and lemmas are given. In the third chapter, the ?-distribution function and ?-rearrangement of a function are introduced and their fundamental properties are given. In the fourth chapter, some algebraic and topological properties of the Lorentz spaces are given. In the fifth chapter, O'Neil type inequality for the B-convolutions is proved. In the sixth chapter, as some applications of this inequality, necessary and sufficient conditions for the existence and boundedness of the generalized B-Riesz potential and the generalized fractional B-maximal operator with rough kernel in the Lebesgue spaces and Lorentz spaces are obtained.