Organoçinko reaktiflerinin oksim p-toluensülfonatlarla elektrofilik aminasyonu
Electrophilic amination of organozinc reagents with oxime p-toluenesulfonates
- Tez No: 258625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR DAŞKAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada organoçinko reaktiflerinin oksim p-toluensülfonatlarla elektrofilik aminasyonları araştırılmıştır. Aminasyon reaktifi olarak aseton oksim O-tosilat (I) seçilmiş ve model reaksiyon olarak fenilçinko reaktiflerinin aminasyon reaksiyonları kullanılmıştır. Bütün reaksiyonlar argon atmosferi altında yürütülmüş ve reaksiyon ürünleri benzamid türevleri halinde ayrılmışlardır. Anilin DMPU varlığında bromomagnezyum trifenilçinkat ve fenilçinko klorürün ayrılmıştır Cu (I) veya Cu (II) katalizli aminasyonu ile anilin iyi-yüksek verimlerle elde edilmiştir. Ligand kullanımıyla katalizör miktarının düştüğü gözlenmiştir. Difenilçinko reaktifinin Cu (I) katalizli aminasyonu yüksek verimle sonuçlanırken, Cu (II) halojenür katalizli aminasyonu düşük verimle sonuçlanmıştır. Katalizörle beraber ligand kullanılmasıyla anilin veriminin yükseldiği bulunmuştur. Alkil, sikloalkil ve benzilçinko reaktiflerinin I ile aminasyonları aminleri düşük verimle sonuçlanmıştır. Fenilçinko reaktifleri, DMPU varlığında ve 40 0C'de katalizöre ihtiyaç duymadan anilini iyi verimlerle vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, electrophilic amination of organozinc reagents with oxime p-toluenesulfonates was investigated. Acetone oxime O-tosylate (I) was choiced as amination reagent and amination reaction of phenylzinc reagents was used as model reaction. All reactions were carried out under argon atmosphere and the reaction products were seperated from the reaction mixture as their benzamide derivatives. Aniline was obtained in good to high yields by Cu (I) or Cu (II) catalyzed amination of bromomagnesium triphenylzincate and phenylzinc chloride in the presence of DMPU. It is observed that, the amount of catalyst decreased by the use of ligand. While Cu (I) catalyzed amination of diphenylzinc reagent resulted in high yield, Cu (II) halide catalyzed amination was resulted in low yield. It is found that, the yield of aniline increased by the use of ligand with the catalyst. Amination of alkyl, cycloalkyl, and benzylzinc reagents resulted in low yields. Phenylzinc reagents formed aniline in good yield without catalyst in the presence of DMPU at 40 0C.