Homotetik haretketler ve uygulamaları
Homothetic motions and its aplications
  1. Tez No: 258623
  2. Yazar: ESRA BETÜL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrıldıİkinci bölümde tez için gerekli olan temel kavramlar verildi.Üçüncü bölümde homotetik hareketler, Lie Grupları ve Lie cebiri ile ilgili kavramlar aktarıldı. Homotetik hareketlerin özel halleri ele alınıp incelendi.Son bölümde Plücker koordinatlarda doğru elemanlarını tanımlamak suretiyle doğru elemanlarının spiral hareketlerle olan ilişkisi ve bu hareket ile ilgili sonuçlar bazı teoremlerle verildi.
Özet (Çeviri)
This study consist of four chapters.The first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter we give the some necessary main concept about Homothetic motions, Lie Groups and Lie Algebras.We show that special case of Homothetic motions.In the last chapter we give the concept of Plücker Coordinates to the case of line elements and establishes some basic facts.