Farklı tekstür sınıfındaki toprakların toprak mekaniği ve mühendislik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of mechanics and engineering properties of soil of different texture classes
- Tez No: 258675
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma toprağın önemli fiziksel özelliklerinden biri olan tekstür sınıfının değişmesinin, toprağın karakteristik özelliklerinde yaratacağı ayrıcalıkların saptanmasını amaçlamıştır. Çalışmanın bulgular bölümünde 17 farklı yerden alınan yüzey ve yüzey altı toprak örneklerinin fiziksel, kimyasal ve mühendislik özelliklerinin sonuçları tablolar halinde sunulmuş, granülasyon eğrileri oluşturulmuştur.Tartışma ve sonuç bölümünde toprak örnekleri verimlilik açısından değerlendirilmiştir. Bulundukları farklı tekstür grupları içerisindeki toprak örneklerinin toprak mekaniği ve mühendislik özelikleri ortaya konmuştur. Toprağın fiziksel özelliklerinin zemin mühendisliği üzerine etkisinin kıyaslaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims on determining the benefits a change of texture class, one of the significant physical attributes of soil, would create in the characteristic attributes of soil.The results of the physical, chemical and engineering attributes of the surface and sub-surface soil samples, derived from 17 different locations, have been presented as tables in the findings section, and their granulation curves have been created.The discussion and conclusion chapters have evaluated the soil samples in terms of fertility. The soil mechanics and engineering qualities of the soil samples within the different texture groups they belong into have been displayed. A comparison of the effects of the soil's physical effects on soli engineering has been conducted.