Marmara bölgesi şerbetçiotu (Humulus lupulus L. ) ve patates (Solanum tuberosum L.) ekiliş alanlarında bulunan nematoda türleri üzerinde taksonomik araştırmalar
Taxonomic studies on the species of nematoda found in cultivation of hop (Humulus lupulus L.) and potato (Solanum tuberosum l.) in Marmara region (Turkey)
  1. Tez No: 258746
  2. Yazar: FATMA DOLUNAY ERDOĞUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada Marmara Bölgesi endüstri bitkilerinden şerbetçiotu ve patates ekiliş alanlarında bulunan bitki paraziti nematod türlerinin faunistik ve taksonomik olmak üzere iki bölümde incelemesi yapılmıştır. 2006-2008 yıllarında ergin bitki paraziti nematod türlerinin çoğunlukla bulunduğu yaz aylarında şerbetçiotu ve patates bitkilerinden toprak, bitki ve patates yumru örneği alınmıştır. Alınan toprak örneklerinden elde edilen nematodların daimi preparatları hazırlanarak, bitki paraziti nematod türlerinin teşhisleri yapılmıştır. Her türün tanımı sinonimleri, görülen varyasyonlar, çalışma kapsamına giren alanlardaki yayılışı, literatürde kayıtlı yayılışı ve habitatları verilmiştir.Çalışmanın sonucunda; Şerbetçiotu bitkisinde Tylenchida ve Aphelenchida takımlarına bağlı 2 alttakım, 2 üstfamilya, 2 familya, 2 altfamilya ve 2 cins'e bağlı 3 tür saptanmıştır. Bunlar Filenchus filiformis, F. thornei, Aphelenchus avenae'dir. Patates bitkisinde ise Tylenchida ve Aphelenchida takımlarına bağlı 3 alttakım, 5 üstfamilya, 8 familya, 10 altfamilya ve 18 cins'e bağlı 29 tür saptanmıştır.Bunlar; Filenchus aguilonius, F. filiformis, F. butteus, F. cylindricus, F. misellus, F. sandneri, F. thornei, Irantylenchus vicinus, Boleodorus (Boleodorus) thylactus, Neopsilenchus magnidens, Lelenchus leptosoma, Ditylenchus parvus, Helicotylenchus dihystera, H. canadensis, H. tunisiensis, Helicotylenchus sp., Pratylenchus fallax, P. neglectus, P scribneri, P. coffeae, Pratylenchoides ritteri, Meloidogyne incognita, Bitylenchus. parvus, Paratrophurus loofi, Merlinius brevidens, Geocenamus uralensis, Scutylenchus rugosus, Amplimerlinius viciae, Aphelenchus avenae `dir. Bu türlerden F. cylindricus, F. sandneri, L leptosoma ve G. uralensis'in Türkiye nematod faunası için yeni kayıttır. Çalışmada saptanan en yaygın türler Aphelenchus avenae, Merlinius brevidens, Filenchus filiformis ve Pratylenchus scribneri'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, species of plant parasitic nematodes are examined at some of the industry plants? planting areas as potato?s and hop?s in Marmara Region by considering their two main aspects, namely faunistic and taxonomic. In 2006-2008, during the autumn and summer months, when adult nematod species are more abundant, soil, plants and tubers samples were taken from potato and hop fields. From these samples, nematodes were extracted, prepared and the ones belonging to plant parasitic nematodes were identified. Identifications, synonyms, possible variations, distribution and habitats of each species are given as a result of both labaratory studies and literature records.At the result of the study, at Şerbetçiotu plant, 3 species are determined depending on 2 suborder, 2 superfamily, 2 family, 2 subfamily and 2 genus from Tylenchida and Aphelenchida orders.These are Filenchus filiformis, F. thornei, Aphelenchus avenae. At the potato plant; 29 species are determined depending on 3 suborder, 5 superfamily, 8 family, 10 subfamily and 18 genus from Tylenchida and Aphelenchida orders. These are, Filenchus aguilonius, F. filiformis, F. butteus, F. cylindricus, F. misellus, F. sandneri, F. thornei, Irantylenchus vicinus, Boleodorus (Boleodorus) thylactus, Neopsilenchus magnidens, Lelenchus leptosoma, Ditylenchus parvus, Helicotylenchus dihystera, H. canadensis, H. tunisiensis, Helicotylenchus sp., Pratylenchus fallax, P. neglectus, P scribneri, P. coffeae, Pratylenchoides ritteri, Meloidogyne incognita, Bitylenchus. parvus, Paratrophurus loofi, Merlinius brevidens, Geocenamus uralensis, Scutylenchus rugosus, Amplimerlinius viciae, Aphelenchus avenae. From these species; F. cylindricus, F. sandneri, L. leptosoma and G. uralensis are new records for Türkiye?s nematod fauna.The most encountered species in this study are Aphelenchus avenae, Merlinius brevidens, Filenchus filiformis and Pratylenchus scribneri.