Marmara Bölgesi termomineral kaynaklarının jeolojisi ve hidrojeokimyasal incelenmesi
Geology of Marmara region thermomineral sources and their hydrochemical investigation
- Tez No: 34518
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Yatakları ve Jeokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
VII öz MARMARA BÖLGESİ TERMOMÎNERAL KAYNAKLARININ JEOLOJİSİ VE HİDROJEOKÎMYASAL İNCELEMESİ“Marmara Bölgesi Termomineral Kaynaklarının Jeolojisi ve Hidrojeokimyasal İncelemesi ”konulu doktora tezi araştırmasının ilk bölümünde, Tuzla, Kuzuluk, Yalova, Armutlu, Karaıbca ve Tuzla termomineral kaynaklarının hidrojeokimyasal incelemeleri, 1/25.000 ölçekli jeoloji haritası verileri ile elde edilen bilgiler ve yaptırılan su kimyası analiz verileri ile yapılmıştır. İkinci bölümde ise sıcak sular etkisiyle oluşabilecek olan güncel birikim örneklerinin incelenmesi ve alterasyon tipleri ile doğal inorganik kirlenmelerin belirlenmesi amacıyla Kuzuluk, Armutlu, Karaılıca ve Tuzla termomineral kaynaklan civarlarında 1/10.000 ölçekli yaklaşık 1.5 km2'ük alanların ayrıntılı jeolojisi, litojeokimya ve hidrojeokimya verileri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Kuzuluk, Armutlu, Karaılıca ve Tuzla termomineral kaynaklan civarlarından alınan toplam 52 adet kayaç, toprak ve güncel birikim örneklerinin tamamında mineralojik tanımlama için XRD, inorganik kirlenme parametreleri miktarlarının belirlenmesi ve Sb miktarı için XRF yöntemleri kullanılmış, söz konusu örneklerin 11 adetinde ana element, 8 adetinde ise Au analizleri yaptırılmıştır.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT GEOLOGY OF MARMARA REGİON THERMOMİNERAL SOURCES AND THEİR HYDROCHEMİCAL INVESTIGATION In the first section of doctorate thesis titled“Geology of Marmara Region Thermomineral Sources and their Hydrochemical Investigation”, the hydrochemical investigations of Tuzla (İst.), Kuzuluk, Yalova, Armutlu, Karaılıca and Tuzla thermomineral sources were performed together with the information obtained data of 1/25.000 scale geology map, and water chemistry analysis data. In the second section, for purpose of examination of recent sediment samples that may resulted from effects of hot water and determination of alteration types and natural inorganic pollutions, detailed geology, ümochemistry, and hydrochemistry data of 1/10.000 sacale and approximately 1.5 km2 areas near Kuzuluk, Armutlu, Karaılıca and Tuzla thermomineral sources will be evaluated. Consequently, for the mineralogic definition of total 52 rocks, soil and recent sediment samples collected around Kuzuluk, Armutlu, Karaılıca and Tuzla thermomineral sources the XRD, and for determination of guantity the XRF methods were used and Sb element analysis and natural inorganic pollution parameters and main element analysis of 1 1 numbers from the said samples and Au analysis of 8 number were performed.