Süt endüstrisinde kullanılan starter kültürlerin bazı özelliklerindeki değişimlerin belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Studies on determining the changes of some properties of starter cultures used in dairy industry
  1. Tez No: 258762
  2. Yazar: SAFİYE ÖZLEM EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada süt endüstrisinde farklı ürünler için kullanılan ve fabrikada çoğaltılan yoğurt, Kaşar peyniri, Ayran ve Beyaz peynir bulk starter kültürlerin bazı özelliklerindeki değişimleri belirlemek için kültürlerde 5 gün boyunca; aktivite testi, faj testi ile mikrobiyolojik analizler (termofilik kültürlerin ve toplam aerobik mezofilik bakterilerin sayımı) yapılmıştır.5 gün boyunca yapılan analizlerde, kültür pH değerleri 4,00-4,46, aktivite pH değerleri 4,06-5,35 arasında değişmiştir. Titre edilebilir asitlik değerleri ise laktik asit cinsinden % 0,607-1,242 arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; activity test, phage test and microbiological analysis (enumeration of thermophilic cultures and total aerobic mesophilic bacteria numbers) are applied to bulk starter cultures during five days for determining the changes of some properties of yoghurt, Kashar cheese, Ayran and White cheese bulk starter cultures which are prepaired in factory and used for different products in dairy industry.Analysis done during five days; culture pH values change between 4,00-4,46, activity pH values change between 4,06-5,35. And the values of titratable acidity as lactic acid are found between % 0,607-1,242.