Probiyotikler ve bir adım ötesi: Postbiyotikler
Probiotics and beyond: Postbiotics
  1. Tez No: 855120
  2. Yazar: ÖZGE BAKACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bağırsak mikrobiyotasında yaşayabilen ve konakçısı üzerinde yararlı etkileri olan probiyotikler, direkt ya da dolaylı yollarla insan sağlığının korunması ve iyileştirilmesinde etkin rol oynarlar. Probiyotikler, gelişimlerini destekleyen prebiyotik bileşiklerle sinbiyotik bir ilişki kurarak hem gıda endüstrisinde hem de sağlık sektörü uygulamalarında etkilerini artırırlar. Gıda endüstrisinde fonksiyonel gıda üretimlerinde sıkça kullanılan probiyotikler; yoğurtlar, peynir çeşitleri ve diğer fermente süt ürünleri, bebek mamaları, çaylar ve bazı diyet formulasyonlarına eklenebilmektedir. Tüketicilere daha yüksek kalitede ürün sunmak ve gıda güvenliğinin en iyi şekilde sağlanması gıda endüstrisinin önemli noktalarındandır. Tüketicilerin doğal ve sağlıklı olan ürünlere yönelme isteği, gıda sektöründe yeni uygulamaların ve bileşimlerin çalışma alanlarına dahil olmasını sağlamıştır. Bu uygulama ve çalışma alanlarından biri de postbiyotiklerdir. Postbiyotikler, depolama koşullarına karşı daha dayanıklı olmaları, doz standardizasyonlarının ayarlanabilmesi; antibiyotik direnç geni aktarımı, virülans faktör ve bakteriyemi gibi riskleri taşımamasından dolayı probiyotiklere göre bazı avantajlar taşımaktadır. Postbiyotikler çeşitli gıda türlerinde raf ömrünü uzatmak, patojen mikroorganizmaları inhibe etmek, starter kültürlerin etkinliğini artırmak, ürünlerin xix reolojik ve tekstürel özelliklerini geliştirmek, gıdaların tat, koku, aroma gibi özelliklerini geliştirmek ve korumak, diyet ürünlerinde kalite kayıplarını engellemek, diğer uygulamalarla kombine ederek üretim maliyetlerini azaltmak gibi pek çok amaçla kullanılabilmektedir. Postbiyotiklerle ilgili sağlık alanında yapılan çalışmalarda; antioksidan, antimikrobiyal, antitümör ve antikanser, antiobezite, immün sistemini destekleyici, gastrointestinal sistem problemlerinin iyileştirici, mental sağlığın geliştirilmesi ve bazı psikolojik problemlerin iyileştirilmesi, akciğer hastalıklarının iyileştirilmesi ve cilt sağlığıyla ilgili bazı problemlerin tedavi edilmesine yönelik çalışmaların yapıldığı görülmektedir. Postbiyotiklerle ilgili gelecekte yapılacak çalışmalar sayesinde hem literatürde eksik kalmış alanlar tamamlanabilir hem de gıda endüstrisi ve sağlık sektörü için umut vadeden yeni bileşikler keşfedilebilir.
Özet (Çeviri)
Probiotics, which can live in the intestinal microbiota and have beneficial effects on the host, play an effective role in protecting and improving human health by direct or indirect means. Probiotics increase their effects both in the food industry and in health sector applications by establishing a synbiotic relationship with prebiotic compounds that support their development. Probiotics, which are frequently used in functional food production in the food industry, can be added to yogurts, cheese varieties and other fermented dairy products, baby foods, teas and some diet formulations. Providing higher quality products to consumers and ensuring food safety in the best way are important points of the food industry. The desire of consumers to focus on products that are natural and healthy has enabled new applications and compositions in the food sector to be included in their areas of study. One of these application and study areas is postbiotics. Postbiotics, they are more resistant to storage conditions, dose standardization can be adjusted; it has some advantages over probiotics due to the fact that it does not carry risks such as antibiotic resistance gene transfer, virulence factor and bacteremia. Postbiotics can be used for many purposes such as extending the shelf life of various types of food, inhibiting pathogenic microorganisms, increasing the effectiveness of starter cultures, improving the rheological and textural properties of products, improving and protecting the taste, odor, aroma properties of foods, preventing quality losses xxi in dietary products, reducing production costs by combining with other applications. In the health studies conducted in the field of postbiotics, it is observed that studies have been conducted on antioxidants, antimicrobials, antitumor and anticancer, antiobesity, immune system support, gastrointestinal problems healing, improving mental health and improving some psychological problems, improving lung diseases and treating some skin health related problems. Thanks to future studies on postbiotics, both areas that have been missing in the literature can be completed and promising new compounds for the food industry and the health sector can be discovered.