Isparta'daki içme suyu ve kaynaklarından alınan su numunelerinin içerdiği bazı anyonların kapiler elektroforez cihazı ile incelenmesi
Investigation of some constituent anions of water samples which are taken from drinking water and its sources in Isparta by capillary electrophoresis instrument
- Tez No: 258782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE GÖDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, Isparta'daki çeşitli içme suyu ve kaynaklarından alınan su numunelerinin kapiler elektroforez (CE) cihazı ile analizi yapıldı. Analizleri yapabilmek için, kapiler alan elektroforezi ile dolaylı tespit yöntemi (CZE-IPD) kullanıldı. Bu yöntem vasıtasıyla içme suyu numunelerinde bulunan en yaygın inorganik anyonların (florür, bromür, klorür, sülfat, nitrat, fosfat gibi), miktar tayinleri ve tespitleri yapıldı.Tespit edilen inorganik anyonların CZE-IPD yöntemiyle ayrıştırılması, 4,5 dakikadan daha kısa sürede gerçekleştirildi. Uygulanan CE yönteminin geçerliliğinin gösterilmesi amacıyla kesinlik, standart sapma ve tayin sınırı gibi parametreler hesaplandı. Bu hesaplamalar sonucunda elde edilen veriler istatistiksel olarak incelendi. Alınan çeşitli su numuneleri, içerdikleri anyon miktarları açısından kıyaslandı ve TSE 266 (2005) içme suyu standartlarına uygunluğu araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, analysis of water samples taken from variety sources of drinking waters in Isparta was done by capillary electrophoresis (CE) instrument. Indirect photometric detection with capillary zone electrophoresis (CZE-IPD) method was used in order to make analysis. By means of this method, quantitative analysis and detections of most common inorganic anions (fluoride, bromide, chloride, sulphate, nitrate, phosphate, eg.) which are present in drinking water samples were done.Separation of detected anions by CZE-IPD method performed in less than 4.5 minutes. In order to show the validity of the used CE method, parameters like precision, standard deviation and confidence limit were calculated. Statistically investigation and comparison of the taken water samples in terms of anion quantity ingredients were done by using these calculations. Detected anion quantities were investigated by TSE 266 (2005) drinking water standards.