Uludere (Şırnak) yöresinde yetişen makrofunguslar üzerinde taksonomik bir araştırma
A taxonomical investigation on macrofungi grown in Uludere (Şırnak) province
- Tez No: 258804
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, Şırnak ili Uludere ilçesi sınırları içerisinde doğal olarak yetişen ve 2007-2009 yılları arasında toplanan makrofungus örnekleri üzerinde yapılmıştır. Arazi çalışmaları sırasında toplanan mantar örneklerinin doğal habitatlarında türlerinin çoğunun renkli resimleri çekilmiş, geri kalanlarında karton üzerinde renkli resimleri çekilerek, mantarların morfolojik ve ekolojik özellikleri ile yöre halkının makrofunguslar hakkındaki bilgiler kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuar çalışmaları sonucunda teşhisleri yapılan örneklerin Pezizomycetes ve Agaricomycetes sınıflarına ait 4 ordo ve 13 familya içerisinde dağılım gösteren toplam 46 makrofungus taksonu olduğu tespit edilmiştir. Bunların 27'si yenen, 16 sı yenmeyen ve 3 tanesi ise zehirli özelliktedir.Tespit edilen makrofunguslar Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü Mikoloji Araştırma laboratuarında saklanmaktadır.Teşhisleri yapılan makrofungus taksonlarının sistematikleri, deskripsiyonları, bazidiokarp, askokarp ve spor fotoğrafları ile yayılışları ve diğer özellikleri de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out on macrofungi naturally grown in Uludere, during field investigation between 2007 and 2009. The color photographs of the most macrofungi were taken in the natural habitats during field investigation. The colour photographs of the remaining were taken in laboratory. The morphological and ecological features and ethnofungal information on macrogungi provided from local people were recorded.The identification of macrofungi were done by guidance of Laboratory and field investigations and related literatures. According to the identification results, a total of 46 macrofungi taxa belonging to 13 families and 4 ordo stated in Pezizomycetes and Agaricomycetes classis were determined. 27 of the macrofungi are edible, 16 are inedible and 3 are poisonous. The collected and identified macrofungi have been maintained in mycology research laboratory in Science Faculty of Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van, Turkey.The, systematics, descriptions, basidiocarp, ascocarp and spor photographs, distributions and other features of identified macrofungi were given.