Bilim kurgu ile biyoetik grup tartışmalarının biyoteknolojiye yönelik tutumlar ve akademik başarı üzerine etkileri
The effects of science fiction and bioethics group discussions on academic achievement and attitudes towards biotechnologies
- Tez No: 258856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Eğitim ve Öğretim, Biotechnology, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Biyoteknolojinin geleceğinin; yalnızca teknolojiye değil, toplumun değerler sistemine de son derece bağlı olduğu artık bütün toplumlar tarafından kabul edilmektedir. Biyoetik konusundaki tartışmaların önemi bu noktada kendisini göstermektedir. Biyoetik alanındaki konular tek başına bilim insanlarının, akademisyenlerin, hekimlerin, siyasetçilerin, felsefecilerin ya da başka herhangi bir kesimin tek başına tekelinde olamayacak konulardır. Gelecekte toplumun her kesiminden bireyler biyoetik tartışmalarda söz sahibi olabilmek için gerek günlük yaşamlarında ve gerekse iş yaşamlarında biyoteknolojik bilgiye ihtiyaç duyacaklardır. İnsanlığın ortak geleceğini etkileyecek olan biyoteknolojik gelişmelerle ilgili olarak toplumun bilinçlendirilmesinin gereği, eğitim sistemlerine de büyük bir sorumluluk yüklemiştir.Bu sorumluluk anlayışı doğrultusunda yapılan bu araştırmada; biyoteknoloji öğretiminde; güncel toplumsal tartışma konularını konu alan bilim kurgu filmleri kullanılarak, aktif öğretim yöntemleri dahilinde geliştirilen izle-tartış-sergile etkinlikleri ile biyoteknoloji öğretimi ve biyoetik tartışmalar gerçekleştirilmiştir. Deneysel desen esas alınarak deney ve kontrol gruplaryıla yürütülen araştırmada, öğrencilerin akademik başarı düzeyleri ve biyoteknolojiye yönelik tutumları ön-test ve son-testlerle belirlenmeye çalışılmıştır. Grup tartışmaları ve diğer etkinlikler sonucu oluşturulan grup ürünleri nitel olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda deney grubunun akademik başarı ve ölçülen tutumlar açısından kontrol grubundan daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Akademik başarı ve tutumlar açısından erkek ve kız öğrenciler arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
World societies confirm that the future of biotechnologies depends on societal values but not only abstract technologies. Bioethical issues and debates on such biotechnologies become valuable at that point. Bioethics is a subject that could not be a monopoly that holds by scientists, academicians, doctors, politics or philosophers. In the future every member of the population will need such knowledge in their careers and in their daily lives as they participate in the public debate on the impact of these new technologies. That mission of making the society conscious on such biotechnologies gives an enormous responsibility to educational systems and educators.In this study; parallel to instruction of biotechnology, students will watch Debates on bioethical issues within science fiction films run along with the active and watch-discuss-exhibit methods. Experimental design where experiment and control groups were compared was used in the research. Academic achievement and attitudes towards biotechnologies have been determined with the application of pre-test and final tests. Ideas and opinions on bioethical issues were constructed as posters by the groups have been interpreted by qualitative methods.As the result of the research, a positive change has been observed and found in the experimental group in terms of the students? academic achievements and attitudes towards biotechnologies and bioethics. No significant difference has been found between male and female students considering academic achievement and attitudes towards biotechnologies.