Birleşik zaman-frekans analiz (BZFA) teknikleri kullanılarak ters yapay açıklıklı radar (TYAR) görüntülerinde hareket telafisi algoritmalarının geliştirilmesi ve benzetimlerinin gerçekleştirilmesi
Development of the motion compansation algorithm on inverse synthetic aperture radar (ISAR) image using joint time-frequency analysis (JTFA) techniques and realization via simulations
  1. Tez No: 258932
  2. Yazar: DENİZ ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ters Yapay Açıklıklı Radar sistemlerinde, hedefin yüksek dereceli ötelenme ve dönel hareketlerinden kaynaklanan etkileri azaltmak için kullanılnan yöntemler hareket telafisi olarak adlandırılmaktadır. Hedefin görüntüsü üzerindeki hareket etkilerini azaltmak için kullanılan, menzil izleme, Doppler izleme, minimum entropi ve zaman frekans tabanlı teknikler mevcuttur.Bu tezde, üretilen benzetim verileri için adım frekanslı dalga formları kullanılmıştır. Bu benzetim verileri üzerinde Temel Fourier dönüşüm tabanlı teknikler kullanılarak hedefe ait TYAR görüntüsü elde edilmiştir. Hareket telafisi adımlarının tamamında, bu üretilen benzetim verileri kullanılmıştır. TYAR sistemleri içerisinde hedeflerin hareketi, iki ana kategoride gruplanabilir: Ötelenme hareketi ve dönel hareket. Ötelenme ve dönel hareketin telafisi için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu tezde, ötelenme hareket telafisi için, minimum entropi yöntemi ve zaman frekans tabanlı hareket telafisi incelenmiştir ve incelenen hareket telafisi yöntemlerinin sonuçları üzerinde tartışılmıştır. Dönel hareket telafisi için Kısa Zamanlı Fourier dönüşümü ve Gabor Wavelet dönüşümü araştırılmıştır ve araştırılan hareket telafisi sonuçları üzerinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The methods that are aimed to eliminate effects of the translational and rotational motion of the target on the ISAR image, are called motion compensation techniques. The common techniques are range tracking, Doppler tracking, minimum entropy and time frequency based techniques, to eliminate effects of the motion of the target on the ISAR image.In this thesis, stepped frequency radar waveforms are used to genarate the simulation data. The ISAR image is obtained using fundamental Fourier transform on the these simulation data. All of the motion compensation steps are examined using the simulated synthetic data. The motion of the targets in the ISAR systems can be grouped in two main categories: Translational Motion and Rotational Motion. Different methods are used for translational and rotational motion compensation. In this thesis, the minimum entropy method and time frequency based motion compensation are examined for translational motion compensation and the results of the investigated translational motion compensation methods are discussed. The Short-Time Fourier Transform and Gabor Wavelet Transform are examined for rotational motion compensation. The results of the investigated rotational motion compensation methods are discussed.