Ankara kuzeyi ve batısındaki jeositler ve jeolojik miras unsurlarının araştırılması
Geosites and geological heritages in western and nothern areas of Ankara
  1. Tez No: 259054
  2. Yazar: NURTEN MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Jeosit; bir olayı, süreci veya sonucu ifade eden kayaç grubu, fosil, yer şekli, yapı doku vb. türden jeolojik oluşumlardır. Bir anlamda bilimsel değeri yüksek jeolojik yer veya bölgelerdir. Jeositlerin yok olma tehdidi altında olanlarına, mutlak korunmaları gerektiğini anlatmak için ?Jeolojik Miras? denir. Aynı zamanda çok değerli jeoturizm öğeleridir. Bu yüzden, jeosit ve jeomiras öğeleri, yeterli koruma tedbiri alınmadan tanıtıldığında, bazen çok kısa sürede yağmaya uğramakta ve yok olmaktadır. Bu çalışmada Ankara ? Çankırı yolları boyunca (Ankara ? Çubuk ? Eldivan ? Çankırı; Ankara ? Akyurt ? Kalecik ? Çandır ? Çankırı) gözlenebilen jeositler tanımlanmış olup bunların toplamı 38 adettir. Jeositlerin herbiri Ankara civarının son derece karmaşık ve zengin olan jeolojik durumunun kayaç veya formasyon düzenindeki temsilcileridir. Çoğunluğu Ankara Grubu'na aittir ve bilhassa ofiyolitlere ait çok tipik yerler belirlenmiştir. Çankırı Havzası'nın evaporitik kayaçları da gözlenmiştir. Ankara ? Şabanözü ? Çankırı karayolu JEOYOL ? 1, Çankırı ? Kalecik ? Ankara karayolu da JEOYOL ? 2 olarak hazırlanmış ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Geosites, known as rock units, fossil or fossil assemblage, textures, structures, landforms are geological formations that define a geological development, occurance or an outcome. In one sence, they are geologically unique sites or areas having high sientific values. Geosites that are under the treat of evanescence are called ?Geological Heritage? in order to emphasize that these geosites are in need of protection. These geosites are valuable for geotouristic purposes as well. But when these geosites and geological heritage elements are presented to public without taking enough preventive measures. They are so easily exposed to destruction. In this study, 38 geosites are described along Ankara ? Çankırı route (Ankara ? Çubuk ? Çabanözü ? Çankırı and Çankırı ? Kalecik ? Akyurt ? Ankara). Each one of these geosites is a representative of the extremely rich and complex geological formation in Ankara locality in terms of mineral and rock or formation order. Most of them belong to Ankara Group and especially very specific melange, ophiolites and olistolites from Carboniferous to Early Cretaceous areas are available. Evaporitic units of Tertiary Çankırı ? Çorum Basin are observed. It is studied and presented as Georoute 1 ? Ankara ? Şabanözü ? Çankırı and Georoute 2 ? Çankırı ? Kalecik ? Ankara.