Işıklı Gölü'nün (Çivril, Denizli) hidrojeokimyasal ve kalite özelliklerinin incelenmesi
Investigation of hydrogeochemical and quality characteristics of Işıklı Lake (Çivril, Denizli)
  1. Tez No: 950091
  2. Yazar: ABDULLAH AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Denizli ili sınırları içerisinde yer alan ve Türkiye'nin önemli tatlısu kaynaklarından biri olan Işıklı Gölü'nün hidrojeokimyasal özellikleri ve su kalitesi değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında göl ve çevresine ait jeolojik, hidrolojik ve hidrojeolojik özellikler detaylı biçimde incelenmiş; göl suyunun hidrojeokimyasal bileşimi, kullanım potansiyeli ve kirlilik durumu belirlenmiştir. Gölü temsil edecek şekilde seçilen 11 farklı noktadan alınan su örnekleri üzerinde gerçekleştirilen analizlerde, göl suyunda baskın iyonlar Ca, Mg ve HCO₃ olarak tespit edilmiştir. Piper ve Schoeller diyagramları ile yapılan değerlendirmelerde göl suyunun Ca-Mg-HCO₃ su tipine sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca, Gibbs diyagramı sonuçları, su bileşiminin büyük ölçüde kayaç-su etkileşimi ile belirlendiğini ortaya koymuştur. Analiz sonuçlarına göre göl suyunun pH değeri bazı örneklerde içme suyu standartlarının üzerinde çıkmış, arsenik değerleri ise bazı noktalarda limit değerleri aşmaktadır. Bununla birlikte, diğer ağır metal parametreleri çoğunlukla kabul edilebilir düzeydedir. Sulama suyu kalitesi değerlendirmesinde ise göl suyunun düşük sodyum içeriği ile çok iyi sulama suyu sınıfına girdiği belirlenmiştir. Pearson korelasyon analizi ile fizikokimyasal parametreler, ağır metaller ve indeksler arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve belirli iyonlar ile indeksler arasında yüksek düzeyde korelasyonlar tespit edilmiştir. Elde edilen veriler, Işıklı Gölü'nün mevcut durumda içme ve sulama suyu olarak sınırlı koşullarda kullanılabileceğini, ancak yerel jeoloji ve insan faaliyetlerinin su kalitesine önemli etkilerinin bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the hydrogeochemical characteristics and water quality of Lake Işıklı, one of Turkey's important freshwater resources located within the borders of Denizli province, were evaluated. Within the scope of study, the geological, hydrological, and hydrogeological features of the lake and its surroundings were examined in detail. The hydrogeochemical composition, usage potential, and pollution status of the lake water were determined. Water samples collected from 11 representative points around the lake revealed that the dominant ions are Ca, Mg, and HCO₃. Evaluations based on Piper and Schoeller diagrams indicated that the lake water is of the Ca-Mg-HCO₃ type. Additionally, results from the Gibbs diagram showed that the water composition is largely influenced by rock-water interactions. According to the analysis results, the pH values in some samples exceeded the drinking water standards, and arsenic concentrations surpassed acceptable limits at certain points. However, other heavy metal parameters were generally within permissible ranges. In terms of irrigation water quality, the lake water was classified as very good due to its low sodium content. Statistical evaluations through Pearson correlation analysis revealed strong relationships between certain physicochemical parameters, heavy metals, and water quality indices. The findings suggest that Lake Işıklı can be used for drinking and irrigation purposes under limited conditions, though local geology and human activities significantly affect its water quality.