Zonguldak Kozlu kıyısı kıyı çizgisi değişiminin incelenmesi
Analysis of shoreline change in Zonguldak Kozlu coastal zone
- Tez No: 259088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ÖZÖLÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Zonguldak ili, Kozlu sahilinde kıyı yapıları sonucu oluşan kıyı değişimleri ve sorunları incelenmiştir. Konu ile ilgili olarak Kozlu sahilinin 1950'li yıllardaki durumu öncelikle araştırılmıştır. Kozlu deresi ağzında oluşan oyulma ve yıkılmalar incelenmiş ve buraya yapılan koruma yapılarının son durumu ve eksikleri tespit edilmiş yapılması gerekenler tartışılmıştır. 2004 yılında Zonguldak'ta meydana gelen deniz fırtınası sonucu kıyıda, kıyıdaki çöp döküm alanında ve karayolunda oluşan hasarlar da ayrıca incelenmiştir.2005 yılında Kozlu kıyısında kıyı çizgisi ölçümleri alınmaya başlanmıştır. 2005 yılı sonunda sahilde yapımına başlanan Kozlu Balıkçı Barınağı'nın yapımı süresince de kıyı çizgisi ölçümlerine devam edilmiş ve Barınak yapımının kıyı çizgisinde meydana getirdiği değişimler tespit edilmeye çalışılmıştır. En sonuncusu 2008 yılında olmak üzere toplam altı adet kıyı çizgisi ölçümü alınmıştır. Ölçümlere başlamadan önce bölgede istikşaf çalışması ile mevcut arazi durumu göz önüne alınarak planlama yapılmış ve sahil kenarında geçen yol üzerinde iki sabit poligon tespit edilerek bu poligon noktaları kullanılarak kıyı çizgisinin değişimi belirlenmiştir. Kozlu sahilindeki katı madde özelliklerinin belirlenmesi için kıyı çizgisi boyunca belirli aralıklarla katı madde örneklemeleri alınmış ve alınan örneklerin granülometrik özellikleri ve değişimi belirlenmiştir.Ölçümler ve çalışmalar sonucu, Kozlu kıyısı dere ağzında meydana gelen ve Balıkçı Barınağı sonucu kıyıda oluşan değişimler ve yapılması gerekli olan çalışmalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, coastal changes caused by coastal structures and issues of Kozlu, Zonguldak were examined. Related to the topic, the situation of Kozlu coast in 1950s was initially searched. The scours and decays in the mouth of Kozlu stream were examined and the latest situation and shortcomings of protection structures were identified and what should be done were discussed. And also the damages happened on the coast, garbage dump and roadway caused by the sea storms that happened in Zonguldak in 2004were examined.In 2005 Kozlu coast shoreline began to be measured. During the construction of Kozlu Fishermen Shelter which started at the end of 2005 the measurement of coast shoreline had continued and the changes caused by the construction of the shelter were tried to be determined. A total of six measurements were taken where the last one was taken in 2008. before starting the measurements, a planning was done considering the current status of the land with the exploration work in the region and two constant polygons were determined on the road that passes on the coast and by using these polygon points region the changes on the shoreline were determined. In order to determine the properties of solid materials in Kozlu coast, samples at regular intervals were taken and the granulometric characteristics of and changes at the samples were determined.As a result of measurements and studies, the changes that happened at the mouth of the Kozlu stream and caused by the construction of the Fishermen Shelter on the coast and required studies were indicated.