Kozlu (Zonguldak) bölgesinde taşkın riskinin jeolojik ve hidrojeolojik olarak belirlenmesi
Geological and hidrogeological evaluation of the flood risk in Kozlu (Zonguldak) region
- Tez No: 276357
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KESKİN ÇITIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Zonguldak ili Kozlu Beldesi'nde oluşabilecek taşkın riskinin jeolojik ve hidrojeolojik olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Taşkınlar ve oluşma sebepleri hakkında bilgi verildikten sonra Kozlu ve yakın çevresinde önceden yapılmış saha çalışmaları incelenerek stratigrafisi ve jeolojisi ortaya konmuştur. Kozlu Beldesi'nin jeolojisi de daha önceki isimlendirmelere bağlı kalınarak yaşlıdan gence doğru Kozlu Formasyonu, Karadon Formasyonu, İnaltı Formasyonu ve bu formasyonun üyesi olan İnciğez Kırıntılı Üyesi ve Alüvyon belirlenerek ayırtlanmıştır.Meteorolojik verilerin aritmetik ortalamalarından faydalanılarak su bilançosu elemanları hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucu inceleme alanına düşen yağışın % 22.22'si kadar su fazlası bulunmuştur. Su fazlası drene edilmediği takdirde taşkın riskini arttırıcı faktöre dönüşecektir. İnceleme alanında daha önce oluşmuş taşkınlar ve meteorolojik veriler incelendiğinde ani ve kısa süreli yağışların da bölgede taşkına neden olduğu belirlenmiştir.Litolojik birimlerin hidrojeolojik özellikleri geçirimli, erimeli geçirimli, yarı geçirimli ve geçirimsiz olarak dört ayrı kategoride olduğu belirlenerek, geçirimsiz olan Kozlu ve Karadon Formasyonlarının geçirimsiz olma özelliğinin taşkın riskini arttırdığı kanaatine varılmıştır.Yapılan inceleme ve çalışmalar sonucunda inceleme alanında taşkınların önlenmesi için; havza ıslah çalışmaları yapılması ve suların yağış havzasından dere yatağına düzenli bir şekilde geçişini sağlayarak, sularda taşınan katı materyalin nitelik ve nicelik bakımından normal ölçütlere indirgenmesi gerektmektedir. Ayrıca yukarı havza ıslahı için ıslah sekileri ve tersip bentleri önerilebilir. Mansap kısmında ise; britler, taşkın koruma duvarları tercihen gabyon şilte kaplamalı taşkın koruma seddeleri uygulanabilir.Hidrojeolojik olarak geçirimli birimlerin olduğu yerler dahil olmak üzere yapılaşma yolu ile ya da herhangi bir şekilde infiltrasyonu azaltıcı etkiler engellenmelidir. İnceleme alanının çevre drenajının iyi bir şekilde sağlanması uygun kanalizasyon sistemi yapılarak yer altı, yüzey ve atık suların ortamdan uzaklaştırılması taşkın riskinin azaltılması açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to realize a geological and hydrogeological evaluation of the possible flood risk in Kozlu town of Zonguldak city. After giving information about floods and the reasons, previous fieldworks carried out in Kozlu and its immediate surroundings are examined and its stratigraphy and geology are shown. The geological formations of Kozlu town are sorted by complying with the previous denominetions, from oldest to youngest as Kozlu Formation. Karadon Formation, İnaltı Formation and a member of this formation, İnciğez Detritic Element and Alluvium.The water budget elements are calculated by using the arithmetic means of metrological data. According to calculations, it has been found that there is an excess of water equivalent to 22.22% of the rain falling into area of evaluation. If the exess of water is not drained. İt will turn into an increasing factor for flood risk. When previous floods and metrological data in the area of evaluation are evaluated, it is determined that sudden and short-duration rains cause flood in the region.It is determined that hydrogeological properties of the lithologic units have four different categories including permeable, carstic permeable, semi permeable and non-permeable and it is concluded that non permeable properties of Kozlu and Karadon Formations increase the flood risk.As a result of investigations and studies carried out, it is concluded that in order to prevent flood in the area of investigation, basin improvement operations should be done and sediment transported in the water should be reduced to normal standarts in terms of quality and quantity by establishing a regular water passage from the rain basin to the stream bed. Morever, improvement of the upper basin. Tabs, floodwalls, preferably gabion matters coated flood protection berms can be implemented in downstream part.Infiltration decreasing effects arising from structuring or any other should be prevented within the region, including the areas with permeable surface. It is very impotent to mannage the contour drainage of the evaluation area efficiently, to discharge of underground, surface and waste water by constructing appropriate sewage system for reducing the flood risk.