Entanglement transformations and quantum error correction
Dolanıklık dönüşümler ve kuvantum hata düzeltme
  1. Tez No: 259107
  2. Yazar: YUSUF GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL PAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezin konusu rankı iki olan çok partili saf dolanık durumların dönüşümlerinin klasikiletişimle desteklenen yerel ölçümler kullanılarak sorgulanmasıdır. Uzaysal olarakayrık, birbirinden uzak p kişiye p parrçası dağıtılarak elde edilen dolanıklık durumlarının belirten yeni bir parametrizasyon geliştirildi. Bu yeni parametrizazyon da çarpımla ikili ve tamamen parçalı durumlar tanımlandı. Ayrıca her bir parti tarafından yapılanlokal operasyonların parametrizasyonu geliştirildi. Tamamen parçalı son durumlarabelirlenebilir dönüşümler yapılırken böyle bir dönüşümün mümkün olup olmadığınıbelirten analitik ifade bulunabileceği gösterildi. Bu durumda, dönüşümü yapmak içinher parti tarafından yapılan bir ölçümler zinciri bulundu. Yine görülüyor ki, belirlenebilirdönüşümler altında bazı değerler değişmez olarak kalıyor. Bu tezin sonuçlarınıkuvantum bilgi ve hesaplama alanında uygulamak amacıyla, dolanıklık saflaştırması, ölçüm temelli kuvantum hesaplama ve kuvantum kodları gözden geçirildi.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is the investigation of the transformations of puremultipartite entangled states having Schmidt rank 2 by using only local operationsassisted with classical communications (LOCC). A new parameterization is used fordescribing the entangled state of p particles distributed to p distant, spatially separatedpersons. Product, bipartite and truly multipartite states are identied in this newparametrization. Moreover, alternative parameterizations of local operations carriedout by each party are provided. For the case of a deterministic transformation toa truly multipartite nal state, one can nd an analytic expression that determineswhether such a transformation is possible. In this case, a chain of measurements byeach party for carrying out the transformation is found. It can also be seen that,under deterministic LOCC transformations, there are some quantities that remaininvariant. For the purpose of applying the results of this thesis in the context of thequantum information and computation, brief reviews of the entanglement purication,measurement based quantum computation and quantum codes are given.