Motivasyon değerlendirmesinde endüktif öğrenme yaklaşımı
Inductive learning approach on employee motivation assessment
- Tez No: 259150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Motivasyonun iş verimliliği üzerindeki etkisi çalışanlar ve işletmeler açısından önemli bir konudur. İnsan Kaynakları Yönetiminde ana amaç çalışan motivayonunun artırılmasıyla verimliliğin artırılmasıdır. Motivasyonun ölçülmesinde etkili olan ana etmenler belirlenmiş ve bu etmenlerle birlikte nasıl değiştiği araştırılmıştır.Bu çalışmada, insan kaynakları raporlarında motivasyona etki eden etmenlerin ölçümü, bu değerlerin analizi ve yeniden yorumlanması amaçlanmıştır. Bu amaca bağlı olarak uzman görüşleri ve tecrübeleri doğrultusunda motivasyonun karakteristikleri belirlenmiştir. Belirlenen bu karakteristiklerin değerleri, sayısal ve sayısal olmayan şekillerde belirlenmiştir.Bu çalışmada endüktif öğrenme yöntemlerinden RULES X algoritması seçilmiş ve önerilen motivasyon değerlendirme modeli için uygulanmıştır.Sonuçta, motivasyon karakteristiklerinden ücret, faydanın motivasyonu önemli derecede etkilemediği elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effect of motivation on productivity is a very important issue for most of the companies. In order to provide this, main purpose for HR Management is improving member motivaiton. Major factors which effects member motivaiton were clarified and it was researced how major factors changed in paralel to motivation.In the study, purpose is reevaluating and measure major factors which effect motivation. Related to this purpose, motivaiton characteristics were clarified based on expert experiences and feedbacks and values of these characteristics were classified in numeric or un numbered classes.Method for study is RULES X algorithm as an inductive learning method and it was applied to measure and modify motivation level.As result, It was proved that salary and benfit related claims of members are not major factor to change motivation level.