An inquiry into the design potentials of le Corbusier's Dom-ino clusters
Le Corbusier?in Dom-ino konut kümelerinin tasarım potansiyelleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 259220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİN F. GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezde Le Corbusier'in Dom-ino konut kümeleri (cluster) çalışılmaktadır. Mimaritasarım alanına giren bu çalışmanın amacı, Le Corbusier'in seri olarak üretilebilenDom-ino iskeletinin (1914) mimari potansiyellerinin araştırılması ve ortayaçıkarılmasıdır. Tez bu araştırmayı yaparken tek bir Dom-ino birimine değil, Dom-inokonut kümelerine odaklanarak birimlerin üreme ve eklemlenmelerinin mantıını,nasıl bir araya geldiklerini ve çeşitliliğe ne derecede imkan verdikleriniincelemektedir. Bunun için, altı alternatif Dom-ino konut kümesinin analizi yapılmıve perspektifi yayınlanmış tek Dom-ino biriminin dışında alternatif birimler ortayaçıkarılmıştır. Günümüzde Dom-ino bir diyagram olarak ele alınmakta vetartışılmaktadır. Bu çalışma da bu görüşü desteklemekte ve güçlendirmektedir.Dom-ino konut kümelerinin ve farklı plan tiplerine sahip Dom-ino birimlerinin analizi,mimari elemanların standardizasyonu ve yapısal ızgaranın modülerliği sayesinde buiskeletin seri üretiminin bütün potansiyellerini taşıdığını ortaya koyar. Bu analiz aynızamanda Dom-ino'nun uyarlanabilir, esnek ve dolayısıyla da sınırsız sayıdaalternatif çözüm üretebilen jenerik bir iskelet olduğunu gösterir. Bu nedenle, bu tezDom-ino birimlerinin nasıl bir araya geldiklerini çözümlemenin, ve konut kümeleriniortaya çıkarırken nasıl ve ne oranda çeşitlilik sunduğunu analiz etmenin, toplu konuttasarımı için gerekli olan araçları sunacağını, ve dolayısıyla günümüz toplu konutproblemlerine çözüm üretebileceğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis studies Le Corbusier?s Dom-ino clusters. It is a research in the field ofarchitectural design. The aim is to explore and reveal the architectural potentials ofLe Corbusier?s mass-producible Dom-ino frame (1914), not only by concentrating ona single Dom-ino unit but by focusing mainly to the clusters of Dom-ino, searchingfor the logic behind their multiplication, how they come together and to what extentthe units allow variety. To achieve this, six alternative Dom-ino clusters areanalyzed, and alternative Dom-ino units are explored, other than the well-knownsingle one. Today, Dom-ino is argued as an architectural diagram, and this researchreinforces this argument. The analysis of both the clusters and the units withdifferent plan types eventually puts forward that the Dom-ino frame identifies andexploits all the potentials of mass-production with the standardization of theelements and modularity of the structural grid; and it is an adaptable, flexible andconsequently a generic frame that produces infinitely alternative solutions. For thisreason, this thesis argues that resolving the way Dom-ino units come together, andanalyzing how and in what scale they allow variety in producing clusters willintroduce the tools for proper mass-housing, and consequently could producesolutions for today's mass-housing problems.