Epoksi reçine/sepiyolit kompozitlerinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of epoxy resin/sepyolite composites and investigation its properties
  1. Tez No: 259318
  2. Yazar: ASLI ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNARE AHMETLİ, PROF. DR. REFİKA KURBANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında ticari epoksi reçine (ER) ve tarafımızdan sentezlenen epoksi reçine / sepiyolit kompozitlerinin özellikleri incelenmiştir.Çalışmada ko-matris olarak kullanılan epoksi toluen oligomeri (ETO), toluen ve epiklorhidrinin BF3O(C2H5)2 katyonik katalizör ortamında reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Kompozitlerde matris olarak 1:1 oranında ETO-ER karışımı, PEPA ve Polypox Hardener kürleştiricileri kullanılmıştır.Sepiyolit hem saf, hem de modifiye edilerek kütlece %0-7 oranında matrise karıştırılmıştır. Ayrıca, kompozitler %1-3 oranında polietilen glikol (PEG) ile de modifiye edilmiştir. Kompozitlerin çekme ve sertlik testleri ile ultrases ölçümleri yapılarak reçine özelliklerine kil ve PEG oranının etkisi araştırılmıştır. Kompozitlerin yüzey karakterizasyonunda SEM kullanılmıştır. Genelde en iyi sonuçlar %5 sepiyolit ve %1 PEG oranında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present study, the properties of commercial (ER) and synthesied epoxy resin / sepyolite composites were investigated.The co-matrix epoxy toluene oligomer (ETO) was synthesied with reaction of toluen and epichlorohydrin in the presence of BF3.O(C2H5)2 cationic catalyst. In composites ETO-ER in ratio 1:1 was used as matrix and PEPA and Polypox Hardener as cured agent.During the study, epoxy resin has been amalgamated with unmodified and modified sepyolite 0-7 % of the total matrix. Additionally, by adding polyethylene glycol (PEG) at the rate 1-3 % of the weight to each one of these mixtures, composite materials have been prepared. The tensile, hardness and ultrasound speed measurements of composites are performed and investigated their effect to composite properties. The surface morphology of composites has been examined by using SEM. The best results were obtained with 5 % of sepyolite and 1 % of PEG.