Zonklayan bileşenli algollerde bozulmanın zonklama dönemine etkisi
Effect of distortion to pulsation period in eclipsing algols with pulsating component
  1. Tez No: 259330
  2. Yazar: BURAK ULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada zonklayan bileşenli Algoller ve diğer çift yıldızların zonklayan bileşenlerinin temel zonklama frekanslarında dönme ve gelgit etkilerinden dolayı meydana gelebilecek etki araştırılmıştır. Matematiksel olarak frekansın ve genliğin kütle oranı, merkez uzaklığı gibi temel niceliklerle değişimi incelenmiş, artan ve azalan frekans değerleri için bu nicelikler birbirileriyle ilişkilendirilmiştir. Teorik modele kanıt aranmış ve gözlemsel veriler çözümlenerek değişik yöntemlerle bu etki kanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of rotation and tide to the pulsation frequencies of pulsating components in Algols and other binary strars is investigated in this study. The variation of frequency and amplitude with fundamental quantities like mass ratio, central distance is studied and this quantities are connected to each other for changing frequencies and amplitude. Observational evidence to theoretical model is searched and it is tried to proof the effect by using the observational data. The results show that the frequency and amplitude observable on the surface of the star vary slightly for distorted stars when compared to undistorted ones.