Hartree-Fock-Roothaan yaklaşımında kesir indisli Coulomb potansiyeli kullanılarak atom özelliklerinin hesaplanması
Calculation of atomic properties using Coulomb potential with noninteger indices in Hartree-Fock-Roothaan approximation
  1. Tez No: 259331
  2. Yazar: HÜSEYİN AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSRAFİL HÜSEYİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Atom ve moleküllerin temel durum enerjileri ve diğer fiziksel özelliklerinin hesaplanmasında genellikle Hartree-Fock-Roothaan yöntemi kullanılır. Bu sistemler için Hartree-Fock-Roothaan denklemleri çözülürken dalga fonksiyonlarının seçimi büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında yeni önerilen tam birim boylu fonksiyonlar sistemi kullanılarak elde edilen kesir indisli tek ve iki elektronlu potansiyel etkileşmeleri için matris elemanları oluşturularak bazı açık (C, N) ve kapalı (He ve izo-elektronik serisi, Be ve izo-elektronik serisi Ne, Li-, B+, F-) kabuklu atomlar için temel durum enerjileri, yörüngesel enerjiler, viryal katsayısı hesaplanmıştır. Ayrıca genişletilmiş baz fonksiyonları da kullanılarak uyarılmış seviyelerinin enerjileri ve elektron bağlaşım hesabı yeni potansiyel dikkate alınarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Generaly Hartree?Fock?Roothaan method is used to calculate atomic and molecular ground state energies and physical properties. It is important to use exact wave function when we solve Hartree?Fock?Roothaan equations. In this thesis work, using recommended complete orthonormal wave function, we calculated ground state energies, orbital energies and viral ratios for open (C, N) and closed shell (He ve its isoelectronic series, Be ve its isoelectronic series, Ne, Li-, B+, F-) atoms by the use of one and two electrons integer and non?integer Coulomb potential. Taking into account new potential, we also calculated electron correlation and excitations energies using extended basis sets.