Karanlık madde ve karanlık enerji çözümleri
Dark matter and dark energy solutions
  1. Tez No: 259332
  2. Yazar: EMİNE CANAN GÜNAY DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, öncelikle baryonik madde, karanlık madde ve karanlık enerjiden oluşan evrenin toplam maddesi, genel relativite çerçevesinde yüksek boyutlu Friedmann-Robertson-Walker (FRW) modelinde incelenmiştir. Ayrıca incelenen kozmolojik model için (r,s) durum parametreleri hesaplanmıştır. Bundan başka evrendeki toplam madde içindeki karanlık enerji yerine karanlık enerji adaylarından olan chaplygin gaz ve hayalet enerji alınarak, baryonik madde ve karanlık maddeden oluşan toplam madde genel relativite kapsamında yüksek boyutlu FRW metriğinde ayrı ayrı çözümlenmiştir. Ayrıca, bahsedilen her bir madde içeriğinin yoğunluk ve basınç gibi dinamik bileşenleri skaler alan cinsinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, general matter of the universe consisting of baryonic matter, dark matter and dark energy have been studied in the higher dimensional Fridemann-Robertson-Walker (FRW) universe in the context of General Relativity. Also, (r,s) the so-called statefinder has been calculated for this cosmological model. Further more, total matter which is consisting of baryonic matter, dark matter and dark energy has been solved in higher dimensional FRW universe by taking one of candidates of dark energy such as chaplygin gas and phantom energy instend of dark energy in the context of General Relativity. Also, dynamical components of each matter contents such as density and pressure have been obtained in terms of scaler field.