İmin içeren oligomer bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve bazı fiziksel özellikleri
Synthesis, characterization and some physical properties of oligomer compounds containing imine
  1. Tez No: 259333
  2. Yazar: SEMRA KOÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Yapılan çalışmaların ilk aşamasında önce Schiff bazları sentezlendi. Sentezlenen Schiff bazları: 4-[(2-metoksifenil)iminometil]fenol(4-2-MFİMF); 2-[(2-metoksifenil)iminometil]fenol (2-2-MFİMF); 4-[(4-metoksifenil)iminometil]fenol (4-4-MFİMF); 2-[(4-metoksifenil)iminometil]fenol (2-4-MFİMF); 1-[(2-metoksifenil)iminometil]naftalen-2-ol (1-2-MFİMN2).Daha sonraki aşamada sentezlenen Schiff bazlarının bazik sulu ortamda 50-90?C arasında hava, H2O2 ve NaOCl gibi oksidantlar kullanılarak polimerleri oluşturuldu. Sentezlenen monomer ve polimerlerin yapıları FT-IR, UV?Vis, 1H-NMR ve 13C-NMR analizleri ile doğrulandı. Maddeler TG-DTA, büyüklükçe ayırma kromatografisi (SEC) ve çözünürlük testleriyle karakterize edildi. Oluşan oligomerlerin optimum reaksiyon şartları çalışıldı.SEC analizine göre sentezlenen oligomerlerin sayıca ortalama molekül ağırlığı (Mn), ağırlıkça ortalama molekül ağırlığı (Mw) ve polidisperslik indeksi (PDI) değerleri sırasıyla bulundu.TG analizine göre sentezlenen oligomerlerin 1000?C'deki kütle kayıpları bulundu. O-4-4-MFİMF, O-2-4-MFİMF, O-2-2-MFİMF, O-1-2-MFİMN2 termal bozunmaya karşı monomerlerine kıyasla daha yüksek kararlılık göstermiştir. Buna karşın O-4-2-MFİMF ise monomerine göre termal bozunmaya karşı daha düşük kararlılık göstermiştir. O-4-2-MFİMF, O-2-2-MFİMF, O-4-4-MFİMF, O-2-4-MFİMF, O-1-2-MFİMN2' ün elektriksel iletkenlikleri de ölçülmüş ve bu polimerlerin tipik birer yarı iletken oldukları gösterilmiştir. Elektrokimyasal olarak en yüksek enerjili dolu molekül orbitali (HOMO), en düşük enerjili boş mlekül orbitali (LUMO) ve elektrokimyasal enerji boşlukları (E'g) olarak bulunmuştur. UV-Vis ölçümlerine göre optik bant boşlukları (Eg) olarak bulunmuştur. UV-Vis ölçümlerine göre optik bant boşlukları (Eg) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, at the first stage Schiff bases were synthesized. These Schiff bases are called as 2-[(4-methoxyphenyl))iminomethyl]phenol (2-4-MPIMP); 4-[(4-methoxyphenyl))iminomethyl]phenol (4-4-MPIMP); 4-[(2-methoxyphenyl))iminomethyl]phenol (4-2-MPIMP); 2-[(2-methoxyphenyl))iminomethyl]phenol (2-2-MPIMP); 2-[(4-methoxyphenyl))iminomethyl]phenol (2-4-MPIMP); 1-[(2-methoxyphenyl))napthalene-2-ol(1-2-MPIMN2).On the second stage, the polymers of Schiff bases were synthesized in an aqueous alkaline medium at the temperatures between 50 ?C and 90?C by using oxidants such as air, H2O2, NaOCl . The structures of the synthesized monomers and polymers were confirmed by FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR and 13C-NMR analyses. The characterization was made by TG-DTA, size exclusion chromatography(SEC) and solubility tests. Optimum reaction conditions of synthesized oligomers were studiedAccording to the SEC analysis, the number average molecular weight (Mn), the weight average molecular weight (Mw), and polydispersity index (PDI) values of oligomers were found respectivelyAccording to the TG analysis, at 1000?C, the weight losses of 4-2-MPIMP, O-4-2-MPIMP, 2-2-MPIMP, O-2-2-MPIMP, 4-4-MPIMP, O-4-4-MPIMP, 2-4-MPIMP, O-2-4-MPIMP, 1-2-MPIMN2, O-1-2-MPIMN2 were found respectively. O-4-4-MPIMP, O-2-4-MPIMP, O-2-2-MPIMP, O-1-2-MPIMN2 showed higher stability against termal decomposition with comparison to their monomers. However, O-4-2-MPIMP showed lower stability against termal decomposition with comparison to its monomer. In addition, electrical conductivities of the O-4-2-MPIMP, O-2-2-MPIMP, O-4-4-MPIMP, O-2-4-MPIMP, O-1-2-MPIMN2 were measured, it was shown that these polymers were as typical semiconductors. Electrochemically, the highest occupied molecular orbital(HOMO), the lowest unoccupied molecular orbital(LUMO) and electrochemical energy gaps (E?g) were found respectively.The optical band gaps (Eg) were found according to the UV-Vis measurements respectively.