Karanlık madde ve karanlık enerji etkileşimlerinin incelenmesi
Investigation of the dark matter and dark energyinteractions
  1. Tez No: 887181
  2. Yazar: HATİCE BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM AYDINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında, karanlık madde ve karanlık enerji arasındaki etkileşimin dinamiği analiz edilmiştir. Tezin genel kısımlarında, öncelikle kozmolojideki temel kavramlar, karanlık enerji ve karanlık madde hakkında kısaca bilgi verilmiş ve karanlık sektör arasındaki etkileşim modelleri incelenmiştir. Malzeme ve yöntem kısmında, Aydıner tarafından önerilen karanlık madde ve karanlık enerji etkileşim denklemleri modifiye edilerek yeni bir etkileşim denklemi elde edilmiştir. Elde edilen bu modifiye denklemde karanlık madde ve karanlık enerji, etkileşimli termodinamik sistemler olarak ele alınmıştır. Modifiye etkileşim denklemi Matlab uygulamasıyla numerik olarak çözülerek zaman serileri ve faz uzayları elde edilmiş ve denklemin kaos analizleri yapılmıştır. Bulgular kısmında, modifiye denklemin kararlılık analizleri yapılarak sabit noktalar hesaplanmış ve Jacobian matrisi çözümleriyle sabit noktaların kararlılığı incelenmiştir. Modifiye denklemde karanlık bileşenleri temsil eden değişkenlerin zamanla değişen dinamikleri zaman serileriyle gözlemlenmiştir. Zaman serilerinin yeniden yapılandırılan faz uzayı grafikleri çizilmiş ve en büyük Lyapunov üstel değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, karanlık madde ile karanlık enerji arasındaki etkileşimin kaotik olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the dynamics of the interaction between dark matter and dark energy have been analyzed. In the general sections of the thesis, fundamental concepts in cosmology, as well as brief information about dark energy and dark matter, were provided, and models of interaction between dark sectors were examined. In the Materials and Methods section, the interaction equations proposed by Aydıner for dark matter and dark energy were modified to obtain a new interaction equation. In this modified equation, dark matter and dark energy are considered as interacting thermodynamic systems. The modified interaction equation was numerically solved using Matlab application, resulting in time series and phase space diagrams, and chaos analyses of the equation were performed. In the Results section, stability analyses of the modified equation were conducted, with fixed points being calculated and the stability of these fixed points being examined using Jacobian matrix solutions. The time-dependent dynamics of the variables representing dark components in the modified equation were observed through time series. The reconstructed phase space graphs of the time series were drawn and the largest Lyapunov exponential values were calculated. The results obtained indicate that the interaction between dark matter and dark energy is chaotic.