Ankara şehri kuzeydoğusundaki yerleşim alanlarının fiziki coğrafya koşullarıyla ilişkisi
  1. Tez No: 25943
  2. Yazar: MUHSİN ARZUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDOĞAN SÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Ankara şehrinin yazgısı, 13 Ekim 1923'de Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olmasıyla tamen değişmiştir. Bu tarihten itibaren Ankara'da hızlı bir nüfus artışı ve gelişme süreci başlamıştır. 1S24 yılından itibaren bir kaç imar planı yapılmış ve uygulanmıştır. Yapılan bu planların etkileri bugün de görülmektedir. Bu çalışmada yerleşim alanları ile fiziki coğrafya koşulları arasındaki ilişki incelenmiş ve görülen sorunlara öneriler getirilmiştir. Ankara'da imarlı.düzenli yerleşim alanlarının yanısıra plansız, çarpık yerleşmeler de bulunmaktadır. Ankara'nın dış kuşağım bu tip çarpık yerleşmeler oluşturmaktadır. Tez sahasında yeşil alan, hava kirliliği, kaya düşmeleri (Aktepe.Coğantepe), toprak kaymaları (Doğantepe) gibi doğal çevre sorunları ve yol, su, kanalizasyon gibi altyapı sorunları ciddi düzeye ulaşmıştır. Belirlenen bu sorunların büyük bir kısmı coğrafya koşullarından veya insanların doğayı aşırı derecede zorlamasından kaynaklanmaktadır. Ankara'da yerleşim alanları coğrafi açıdan incelendiğinde, yerleşmeye uygun olmayan alanların bulunduğu görülmektedir. Ayrıca, Ankara şehrinde yerleşmeye elverişli boş alanlarda bulunmaktadır. 104
Özet (Çeviri)
SUMMARY The fate of the city of Ankara has completely changed with the being of the capital of Turkish Repuplic in October 13 th 1S23. A rise in the number of inhabitants and develop ment process has started in Ankara dating from this year. Various municipal plans have been prepared and realized since 1924, The effects of these realized plans has been seeing even today. The relationship between the settlement fields and the phi si co-geographic condition have been inquired and presented saggestion in this thesis. There are settlement designed by municipal planing right along with the sefflement-deformed in Ankara. The outer belt of Ankara includes this kind of settlement-deformed. There are serious environmental problems such as green place, air pollution, rock-falls (Aktepe, Doğantepe) soli- fluction (Dcgantspe) and infrastructural problems and road, water and sewage. These determined problems mostly are resul ted from either geographical conditions or exteremely ex- hausiticn of nature by mankind. When the sefflemant places have been observed closely, if has been seen that there are some unsuitable settlement places in Ankara. Besides there are emty places whic are suitable for settlement in Ankara. 105