Doğru akım ayarlayıcıları ve eviriciler ile yük denetimi
Load control with DC-DC converters and inverters
- Tez No: 259450
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ABUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Doğru Akım Ayarlayıcıları ve Eviriciler, birbirlerini tamamlayan ve hayatımızda önemli bir yere sahip olan sistemlerdir.Hayatın her alanında farkında olmadan kullandığımız bu sistemler, günümüzde her türlü motorlu hava, kara ve deniz taşıtlarında, konut, işyeri vb. gibi yaşam alanları da dahil daha pek çok alanda tercih edilmektedir. Kullandığımız elektrikli cihazların % 90'ından fazlasının AC gerilimle çalıştığını göz önüne alırsak, depolayabildiğimiz DC gerilimden AC gerilim elde etmemizi sağlayacak bu sistemlerin sağladığı faydaları anlamış oluruz. Bu tez kapsamında DC-DC dönüştürücüler ve eviricilerle ilgili çalışmalar yapılmış olup, bu iki sistemin birleştirilmesi sonucu elde edilecek yeni sistem hakkında bilgiler verilmiştir. DC-DC dönüştürücü devresi çeşitleri ile ilgili bilgiler verilmiş, Boost tipi dönüştürücü devresinin analizi yapılarak giriş/çıkış gerilim ilişkileri göz önüne serilmiştir. Evirici uygulamaları hakkında detaylı bilgiler verilerek, girişinde bir doğru akım ayarlayıcısından beslenen evirici devresinin avantajları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
DC Current Regulators and Inverters, which are used to complement each other, are very important systems in our lives. These systems which are used in all fields of life without being aware, are now preferred in all motor-air, on land and sea vehicles, housing, workplace, etc. If we consider that the huge percent of electrical machines usage are with AC voltage, we can see the advantages of these DC-AC voltage inverting systems. In the scope of this thesis, DC-DC converter and inverter systems are studied and the system which is consist of the combined DC-DC converter-inverter, is analyzed. Some informations about DC-DC converter circuits are given and the input-output equitions and graphics of Boost type DC-DC converter circuit are analyzed.Some important notes and informations about inverter applications are given and the advantages of an inverter application circuit which is fed from a DC supply, are given.