Üniversite öğrencilerinin öz yeterliği, pozitif/negatif duygulanımı ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationships between university students' self-efficacy, positive/negative affect and social media addiction
- Tez No: 977455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞENAY KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin öz yeterlik düzeyleri, sosyal medya bağımlılığı ve pozitif/negatif duygulanımı arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, kolayda örnekleme yöntemi ile saptanmış olup üniversite eğitimi gören 21-61 yaş yetişkinlerden oluşmaktadır. Veri toplama süreci çalışmaya katkı sağlamayı kabul eden 302 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 197'si (%65,2) kadınlardan, 105'i (%34,8) ise erkeklerden oluşmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak üç ölçek ve demografik bilgiler edinmeyi amaçlayan kişisel bilgi formundan yararlanılmıştır. Yararlanılan ölçekler sırasıyla Pozitif- Negatif Duygu Ölçeği (PNDÖ), Genel Öz Yeterlik Ölçeği (ÖYÖ) ve Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (BSMBÖ)'dir. Bu çalışma için kullanılan araştırma modelinde üç temel değişken arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bunlar Öz Yeterlik, Pozitif ve Negatif Duygulanım ve Sosyal Medya Bağımlılığıdır. Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği (PNDÖ) faktör analizine tabi tutulmuştur. Modelde yer alan iki ana değişken; Öz Yeterlik ve Sosyal Medya Bağımlılığı tek boyutta analize dahil edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda öz yeterlik ile pozitif duygulanım arasında ve negatif duygulanım ile sosyal medya bağımlılığı arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. Öz yeterlik ve negatif duygulanım arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öz yeterlik ile sosyal medya bağımlılığı arasında ve pozitif duygulanım ile sosyal medya bağımlılığı anlamlı negatif bir ilişki bulunmuştur. Analizler sonucunda elde edilen bulgular alan yazın çerçevesinde tartışılarak gelecekte yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between university students' self-efficacy levels, social media addiction, and positive/negative affect. The sample was determined through convenience sampling and consisted of 302 university students aged between 21 and 61. 197 of the participants (65.2%) were women and 105 (34.8%) were men. Data were collected using a personal information form for demographic variables and three standardized scales. The scales used were the Positive and Negative Affect Schedule (PANAS), the General Self-Efficacy Scale, and the Bergen Social Media Addiction Scale. In the research model used for this study, the relationships between three basic variables were examined. These are Self-Efficacy, Positive and Negative Affect, and Social Media Addiction. The Positive and Negative Affect Schedule was subjected to factor analysis. The findings indicated that there was a significant positive relationship between self-efficacy and positive affect, as well as between negative affect and social media addiction. No significant relationship was found between self-efficacy and negative affect. However, significant negative relationships were observed between self-efficacy and social media addiction, and between positive affect and social media addiction. The results of the analyses were discussed in the context of the relevant literature, and implications for future research were presented.