2-nitrobenzenesulfonamide, 3-nitrobenzenesulfonamide ve 4-nitrobenzenesulfonamide, moleküllerinin yapılarının spektroskopik yöntemlerle deneysel ve teorik olarak incelenmesi
The experimental and theoretical investigation methods of the structure of 2-nitrobenzenesulfonamide, 3-nitrobenzenesulfonamide and 4-nitrobenzenesulfonamide molecules by spectroscophic
- Tez No: 259513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmamızda 2-nitrobenzenesulfonamide, 3-nitrobenzenesulfonamide ve 4-nitrobenzenesulfonamide moleküllerinin moleküler yapıları ve titreşim frekans analizleri yapıldı. Moleküller deneysel ve teorik olarak çalışılmıştır. Moleküllerin FT-IR spektrumları 4000-400 cm-1; FT-Raman spektrumları 4000-50 cm-1 aralığında kaydedildi. Teorik ve deneysel IR ve Raman spektrumları çizildi. Gaussian 03 programıyla 6-311++G(d,p) temel setinde yoğunluk fonksiyon teorisi içerisinde B3LYP teori düzeylerinde her üç molekülün bağ açıları, bağ uzunlukları, titreşim frekansları hesaplandı ve değer skalası deneysel değerlerle karşılaştırıldı. Titreşim modlarının işaretlenmesi için toplam enerji dağılımı (TED) yapılarak SQM (scaled quantum mechanics) programı kullanıldı. Bu incelemenin sonucunda moleküllerin geometrik ve elektronik yapıları, aralarındaki etkileşmeler, molekülün yapısıyla ilgili simetri, bağ uzunluğu, bağlar arasındaki açılar, bağ kuvvetleri, kararlılığı gibi önemli bilgiler, molekülün fiziksel ve kimyasal yapısı hakkında bilgiler elde edildi. Yaptığımız çalışma sonucunda hesaplanan teorik ve deneysel verilerin birbiri ile uyum içerisinde olduğu gözlendi
Özet (Çeviri)
Molecular structure and vibration frequency analysis of 2-Nitrobenzenesulfonamide, 3-Nitrobenzenesulfonamide and 4-Nitrobenzenesulfonamide were measured in our study. All molecules were worked an experimentally and theoretically. FT-IR spectrums of molecules were saved between 4000 cm-1 and 400 cm-1, FT-Raman spectrums were saved between 4000 cm-1 and 50 cm-1. Theoretical and experimental IR and Raman spectrums were drawed. Bond angles, bond lenghts and vibration frequencies of the three molecules were calculated on the basic set, denstiy function theory and B3LYP theory by Gaussian 03 program and their value scale was compared with experimental values. Total energy distribution were done to find the vibration modes and SQM program was used fort his applications. In the end of the study, we gain informations about the geometric and electronic structures, interactions, symetry, bond lenghts, bond angles, bond powers, stabilities, physical and chemical structures of the molecules. We found that calculated theorical and experimental datas conformed in the end of the our study.