Yeni bir newtonyen olmayan akışkan modelinin boru içerisindeki akışının incelenmesi
Investigation of flow in a pipe for a new non-newtonyen fluid model
- Tez No: 259526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET YÜRÜSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, non-Newtonyen bir akışkan modelinin boru içerisindeki akışı incelenmiştir. Silindirik koordinatlarda üçüncü derece akışkanlara ait genel hareket denklemlerinden faydalanılarak boru içerisindeki tek boyutlu akış için momentum ve enerji denklemleri elde edilmiştir. Bulunan bu denklemler için boru içerisindeki akışı ifade eden sınır şartları belirlenmiştir. Elde edilen denklemler boyutlu denklemler olmakla birlikte daha genel olabilmesi amacıyla boyutsuz hale getirilmiştir. Böylece, silindirik koordinatlarda tek boyutlu akışı ifade eden adi diferansiyel denklem sistemleri elde edilmiştir. Bu denklem sistemlerinin yaklaşık analitik çözümleri için perturbasyon tekniklerinden yaya açılımı yöntemi kullanılmıştır. Çözümlerde viskozite sabit alınmıştır. Analitik çözümlerin yanı sıra nümerik çözümler de yapılmıştır. Nümerik çözümlerin elde edilmesinde sonlu farklar yöntemi kullanılmıştır. Çözümler diferansiyel denklemi çözen bir program olan Matlab paket programı kullanılarak elde edilmiştir. Çeşitli akışkan sabitlerinin hız ve sıcaklık profili üzerindeki etkisi incelenmiştir. Analitik ve nümerik sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the flow of a kind of non-Newtonyen fluid model in a pipe is investigated. By using the general equations of motion that have gained for cylindirical coordinates, momentum and energy equations for one-dimensional flow in a pipe are determined. For the determined equations the boundary conditions explaining flow in pipe are established. Although these equations and boundary conditions are dimensional equations, size is made to be more general. Thus, ordinary differential equation systems that regard the one-dimensional flow in cylindrical coordinates are achieved. Perturbation method, a pedestrian approach, is used for the approximate solutions of these equations. In solutions, it is admitted that the viscosity is constants. As well as approximate solutions, numerical solutions are done. Finite Differentiations method is used to obtain the numerical solutions. Solutions are reached by using Matlab packet program. The effect of various fluid constants on velocity and heat profiles is investigated. Analytical and numerical solutions are compared.