Farklı baraj göllerindeki balıkların ağır metal birikimleri üzerine araştırmalar
Investigations on heavy metal accumulations of fish in different dam lakes
- Tez No: 259544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SAİT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Ağustos 2007 ile Ağustos 2008 tarihleri arasında Kemer Baraj Gölü'nden Silurus glanis (L. 1758), ve Anguilla anguilla (L. 1758), Örenler Baraj Gölü'nden Cyprinus carpio (L. 1758) ve Seyitler Baraj Gölü'nden Carassius gibelio (Bloch,1782) türlerinden alınan numunelerde ICP-OES cihazı ile ağır metal (Al, Cd, Cr, Cu, Fe, Ga, Se, Zn) ve mineral madde (Ba, Be, Ca, Li, Mg, Na, Sr) analizleri yapılmıştır.Sonuçlara bakıldığında ortalama en yüksek ağır metal ve mineral madde içerikleri Al kış mevsiminde 12,80 µg/g, Ga ilkbaharda 1,27 µg/g olarak C. carpio'da belirlenmiştir. Ba kış mevsiminde 2,24 µg/g, Be, Cd ve Cu sonbahar mevsiminde sırasıyla 0,44 µg/g, 0,05 µg/g ve 0,54 µg/g olarak C. gibelio'da, Cr 16,55 µg/g, Fe 62,72 µg/g, Mg 407,84 µg/g, Na 716,84 µg/g olarak kış mevsiminde S. glanis'de saptanmıştır. Ca ile Zn yaz mevsiminde sırasıyla 707,99 µg/g, 42,44 µg/g, Li ve Se ilkbaharda 0,12 µg/g ve 2,24 µg/g, Sr sonbaharda 1,19 µg/g A. anguilla'da tespit edilmiştir.Sonuç olarak, incelenen balıkların kas dokusunda tespit edilen ağır metal konsantrasyonları EPA, FAO/WHO ve Bakanlığın belirlemiş olduğu limit değerlerle kıyaslanmıştır. Cd, Cr ve Zn bu limit değerlerin üzerine çıktığı, diğer ağır metal değerleri ise sınır değerlerin altında olduğu belirlenmiştir..
Özet (Çeviri)
In this study, the heavy metals (Al, Cd, Cr, Cu, Fe, Ga, Se, Zn) and mineral matters (Ba, Be, Ca, Li, Mg, Na, Sr) were analised by ICP-OES in the samples taken from Silurus glanis (L. 1758), and Anguilla anguilla (L. 1758) from Kemer Dam Lake, Cyprinus carpio (L. 1758) from Örenler Dam Lake and Carassius gibelio (Bloch,1782) from Seyitler Dam Lake between August 2007 and August 2008.As seen from the results, the highest heavy metal and mineral substances ingredients in C. carpio were determined as 12,80 µg/g in Al in Winter and µg/g in Ga 1,27 in Spring. Ba in Winter 2,24 µg/g, Be, Cd and Cu in Autumn respectively 0,44 µg/g, 0,05 µg/g and 0,54 µg/g in C. gibelio, Cr 16,55 µg/g, Fe 62,72 µg/g, Mg 407,84 µg/g, Na 716,84 µg/g in Winter in S. glanis were obtained. Ca and Zn in Summer respectively 707,99 µg/g, 42,44 µg/g, Li and Se in Spring 0,12 µg/g and 2,24 µg/g, Sr in Autumn 1,19 µg/g were found in A. anguilla.As a result, heavy metal concentrations in muscle tissue of the fish species examined were compared with the limit values of being determined by EPA, FAO/WHO and the goverment. While Cd, Cr, and Zn were determined to be over the limit values, the other heavy metal values were determined to be under the limit values.