Sivriburun karagöz'ün (Diplodus puntazzo cetti, 1777) ağ kafeslerde gelişim parametrelerinin değerlendirilmesi
Growth parameters evaluation of sharpsnout seabream (Diplodus puntazzo cetti, 1777) in net cages
  1. Tez No: 259573
  2. Yazar: ERDEM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada Milas-Muğla sınırları içerisinde yer alan özel bir ağ kafes işletmesinde, Sparidae familyasına ait türün Çipura ile Çipura Büyütme Yemi kullanılarak büyüme performansları üzerine çalışılmıştır. Ülkemizde Çipura ve Levrek dışında yaygın olan Sivriburun Karagöz, türü ele alınmış ve 20 metre çaplı 12-14 m ağ derinliğindeki HDPE ağ kafeslerde 3'şer paralel oluşturacak toplam 3 ağ kafeste balıklar ortalama 30000±250 adet olacak şekilde stoklanmışlar ve Çipura yemi ile adlibutum (yem alımı kesilinceye kadar) beslenmişlerdir. Bu işletmede toplam 150 gün süre ile yapılan çalışma sonunda ortam koşullarında su sıcaklık değerleri minimum 14.3±0.34 C ° maksimum 18.8±0.76 C ° ortalama 16.3±0.62 C °, sudaki çözünmüş oksijen değerleri minimum 6.7±0.45 mg/lt maksimum 8.2±0.82 mg/lt ortalama 7.6±0.58 mg/lt tespit edilmiştir. Büyüme oranları sırasıyla D-1, D-2, D-3 türleri için %47,15, %48,12, %48,83. Yine aynı türler için FCR ve SGR değerleri 1.27, 1.33, 1.21 ve 0.26, 0.29, 0.21 şeklinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, worked on growth perfonmances of four different species of Sparidae family with Gilthead Seabream which fed by Gilthead Seabream feed in a private net cage company, in Mils-Muğla. Except Seabream and Seabass work on endemic species Sharpsnout seabream, in 20 mt diameter HDPE net cages, 12-14 mt net depth, 3 cages stoked as to be 3 parallel awarage number of fish 30000±250 and fed ad-libitum with Seabream feed. In this company data were collected 150 days in the end of work sea water temperature was min. 14.3±0,34 °C maximum 18.8±0.76 °C averege, dissolved oxygen was minimum 6.7±0.45 mg/lt maximum 8.2±0.82 mg/lt average 7.6±0.58 mg/lt. Growth rates was for, D-1, D-2, D-3, %47,15, %48,12, %48,83 and for FCR and SGR 1.27, 1.33, 1.21 and 0.26, 0.29, 0.21 reported.