Sivriburun Karagöz (Puntazzo puntazzo Gmelin 1789) ile çipura (Sparus aurata Linneau, 1758)'nın karşılaştırmalı yetiştiriciliği üzerine bir araştırma
A comperative study on the farming of sea breams Puntazzo puntazzo (Gmelin, 1789) and Sparus aurata Linnacus, 1758
  1. Tez No: 66216
  2. Yazar: SALİM BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Sivriburunkaragöz ( Pttntazzo puntazzo (Gmclin,1789)) He Çipura (Sparus aut ata Linnaeus,! 758) 'nın Karşılaştırmalı Yetiştiriciliği Üzerine Bir Araştırma Bu araştırmada, yetiştiriciliği yapılan sivriburunkaragöz {Diplodus puntazzo) ve çipura {Sparus aurata) balığının 6 aylık bir periyoddaki büyümeleri karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Çalışmada yavru temininin aynı dönemde yapılamaması nedeniyle araştırma farklı zamanlarda yapılmıştır. Çalışmamızda, ortalama canlı ağırlığı 0.96 g olan sivriburunkaragöz yavruları 6 aylık bir yetiştiriciliğin sonunda 116.61g, ortalama canlı ağırlığı 5 g olan çipura yavruları da 6 aylık yetiştiriciliğin sonunda da 168 g'a ulaştırılmıştır. Araştırmamızda yetiştirme periyodu boyunca yüzde canlı ağırlık artışı sivriburunkaragöz için 12.51 bulunurken çipura'da bu değer 8.95 olarak tespit edilmiştir. Çalışmamızda araştırma boyunca yemden yararlanma oranı sivriburunkaragöz için 1.2 bulunurken çipura'da bu değer 1.4 olarak tespit edilmiştir. Araştırmada sivriburunkaragöz için % 4. 1 ölüm oranı tespit edilirken, çipura'da bu oran % 0.04 olmuştur. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Comperative Study On The Farming Of Sea Breams Puntazzo puntazzo (Gmelln, 1789) and Spar us am ata Linnaeus, 1758 İn this study the comparison of growth between sheepshead bream (Puntazzo puntazzo) and gillhead scastream ( Sparus aurata) during 6 month - period was done. Because of not access to all fries needed, the research was carried out all different periods of time. After 6 month - rearing period, Sivriburun fries of 0.969 mean wet -weight reached to 116.61 g and 168 g respectively. During the rearing period the percentage of increment in wet - weight was fond as 12.51 and 8.95 for sivriburun and gillhead sea bream respectively. Feed conversion ratio for sivriburun and for gillhead seastream was determined 1.2 and 1.4 respectively. And percentage of mortality was found as 4.1 and 0.04 respectively. 44