Burdur Gölü kuvaterner tortullarının paleontolojisi ve gastropoda-bivalvia faunası ile paleoekolojik özellikleri (Burdur Güneybatı Türkiye)
Paleontology and paleoecological characterization with gastropoda-bivalvia fauna of the quaternary sediments of Burdur Lake (Burdur-SW Turkey)
  1. Tez No: 456995
  2. Yazar: HALİL FATİH YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ KAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma ile Burdur Gölü çevresindeki Kuvaterner tortullarının gözlendiği alan, Gastropoda ve Bivalvia faunası yardımıyla paleontolojik ve paleoekolojik olarak ele alınmıştır. Çalışma alanında, Gastropoda sınıfına ait 14 cins ve 19 tür, Bivalvia sınıfına ait 2 cins ve 3 tür tanımlaması yapılmıştır. Tanımlanan bu faunaya dayanarak Burdur gölü havzasının Orta Pleyistosen'de ılıman iklim koşullarının etkisi altında ve derinliği fazla olmayan sığ gölsel ortam olduğunu belirlenmiştir. Göl sularının bu dönemde genellikle tatlı su özelliği gösterdiği ve gölün akarsular, tatlısular ve kaynak suları tarafından beslendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the area observed the Quaternary sediments around Lake Burdur, with the help of Gastropoda and Bivalvia fauna are examined in paleontological and paleoecological characteristictis. 19 species and 14 genus belonging to Gastropoda fauna and 3 species and 2 genus belonging to Bivalvia fauna are determined from the study area. According the paleoecological characterictistic of the identified fauna, ancient Burdur Lake was a freshwather lake fed by river during the Middle Pleistocene. That paried some there were also some spring water which flow into the lake.