Mantar bileşenlerinin karbonik anhidraz inhibitörü olarak insan karbonik anhidraz enzimleri üzerinde inhibisyon etkilerinin incelenmesi
The investigation of the carbonic anhydrase inhibition effects of mushroom components on human carbonic anhydrase enzyme
- Tez No: 259724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Karbonik anhidraz (EC.4.2.1.1), ilk defa memelilerin eritrositlerinden saflaştırılan, çinko iyonlu bir metaloenzimdir. Karbonik anhidraz CO2'in, HCO3- ve H+ iyonlarına iki basamakta dönüşümlü hidratasyonunu katalizler. İnsan gözünde CA-II ve CA-IV izoenzimleri bulunur. Karbonik anhidraz inhibitörleri, aköz humorun salgılanmasıyla oluşan yüksek göz içi basıncını (IOP) düşürdükleri için, glokom hastalığının tedavisinde etkili olarak kullanılırlar.Yapılan araştırmalarda mantarların kan şekerini ve kolesterolü düşürücü, antioksidan, antitumör ve göz hastalıklarını tedavi edici etkiye sahip olduğu görülmüştür. Çalışmamızda en çok kullanılan tıbbi mantarların önemli bileşenleri olan beta D- glukan, lektin, linoleik asit ve beta karotenin karbonik anhidraz enzimi üzerinde inhibisyon etkileri incelenmiştir.Önce insan eritrositlerinden karbonik anhidraz enzimleri afinite jeli kullanılarak (Sepharose-4B-L-tirozin-sülfonilamid) saflaştırılmış ve daha sonra bu enzimlerle kinetik çalışmalar yapılmıştır. Temin edilen beta D- glukan, lektin, linoleik asit ve beta karotenin insan eritrosit HCA I ve HCA II enzimleri üzerindeki inhibisyon etkisi incelenmiştir. Çalışmalarda karbonik anhidraz aktivitesinin belirlenmesinde hidrataz ve esteraz aktivitelerinden faydalanılmıştır. HCA'nın esteraz aktivitesi üzerinde lektin, linoleik asit ve beta karoten bileşiklerinin inhibisyon etkisi, beta D- glukanın ise aktivasyon etkisi belirlenmiştir. İnhibisyon etkisi gösteren maddeler için % aktivite-[I] grafikleri çizilerek I50 değerleri bulunmuştur. CO2-Hidrataz aktivitesine göre inhibisyon gösteren lektin ve linoleik asit bileşiklerinin I50 değerleri; HCA I için 2,41 ve 2,3 ? M ve HCA II için 2,52 ve 1,48 ? M arasında bulundu. Esteraz aktivitesine göre ise; HCA I için 4,9, 0,17 ve 1,45 ? M ile HCA II için 2,7, 1,2 ve 0,92 ? M I50 değerleri bulundu.
Özet (Çeviri)
Carbonic anhydrases (E.C. 4.2.1.1.) are family of zinc metalloenzymes that first purified from mamalian erythrocyte. Carbonic anhydrases catalyze the reversible hydration of carbon dioxide in a two-step reaction to yield bicarbonate and proton. The isoenzymes of human eye are CAII and CA-IV. Carbonic anhydrase inhibitors, which reduce aqueous production with a corresponding decrease in intraocular pressure (IOP), have been used as ocular hypotensive agents for the treatment of glaucoma.In a study of fungies have effect reduce blood sugar and cholestrol, antioxidant, the treating eye diseases, antitumor. We studied the inhibition effect of medicinal mushrooms, beta-D-glucan, lectin, linoleic acid and beta carotene on the carbonic anhydrase.Before, carbonic anhydrase enzymes from human erythrocyte were purifed using affinity gel and all of the investigations were carried out with these enzymes. Later, the obtained beta D-glucan, lectin, linoleic acid and beta carotene on the inhibition effect on human erythrocyte HCA Iand HCA II enzymes were studied. In these studies, it was taken advantage of hydrates and esterase activites for determining of carbonic anhydrase activitates. HCA on esterase activity, lectin, linoleic acid, and beta carotene compounds showed inhibitory effect on the activation effect of beta D- glucan was determined. I50 values were determined by drawing % activity-[I] graphs for drugs showing inhibition effects. For CO2-hydratase activity of compound lectin to Linoleic acid inhibition effect ranged from 2,41 to 2,3 ? M for HCA I and 2,52 to 1,48 ? M with I50 for HCA II. As for esterase activity of, compounds lectin, linoleic acid to beta carotene had inhibition ranged from 4,9, 0,17 to 1,45 ? M for HCA I and 2,7, 1,2 to 0 92 ? M for HCA II with I50.